avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Activitate roxxanna

Activitate roxxanna

Buna seara,
Doresc sa ma transfer pe un alt post in cadrul aceleiasi companii . Mentionez ca am contract pe perioada nedeterminata. Am inteles ca mai nou compania face un nou contract cu perioada de proba de 90 zile, ca si cum ai veni din extern. Este legal sa te oblige compania sa semnezi un nou contract de munca cu perioada de proba desi am contract pe perioada nedeterminata?Adica esteun fel de transfer pe alt post dar cu un nou contract de munca. Exista un articol in codul muncii care prevede acest lucru?
Mulțumesc pentru răspuns!
Buna seara,

Am o intrebare. Ambii parinti au decedat, tata a decedat recent. Mentionez ca mai am o sora vitrega, neadoptata de catre tata, suntem surori doar dupa mama.
Am facut succesiunea dupa parinti. La notar s-a stabilit dreptul surorii vitrege, in calitate de mostenitor de 15% din casa si din bunurile comune.
Cu putin timp in urma, pregatind casa de vanzare am dat peste niste bani (nu o suma f mare) in casa parintilor.
Sora vitrega are drept asupra acestor bani, tinand cont ca s-au gasit dupa decesul tatalui sau nu are drept asupra lor? Repet, este sora vitrega, neadoptata de catre tata, suntem surori doar dupa mama. Daca are drept asupra lor, tot 15 % ar avea drept?
Multumesc!
Buna ziua! La politie tb sa rezolv? Din ce mai aflasem rar-ul se ocupa de cartea de identitate a masinii..dar eu nu sunt detinatoarea lor..si citisem ca as avea nevoie de o procura de la notar?? Aici nu stiu exact..scria procura speciala ?? Nu stiu ce reprezinta aceasta procura speciala...in care se mentioneaza calitatea mea, de urmas adica..si completata cu nr masinilor..si cu ea se merge la rar si se achita o taxa..iar rar-ul da civ-ul..dar nu stiu exact daca asta este procedura. Politia se ocupa , nu rar-ul? Multumesc!
Buna seara, Am o intrebare: Care sunt pasii pentru a obtine taloanele si cartile de identitate a 2 autovehicule (o masina si o motocicleta) apartinand parintilor decedati, in conditiile in care nu gasim niciun act pentru ele, nici talon, nici cartea de identitate. Aceste acte sunt necesare pentru a le include in succesiune. Multumesc!
Buna seara, Am o intrebare: care este procedura de punere a 2 autovehicule apartinand tatalui decedat in conditiile in care nu gasim niciun act pentru cele 2 autovehicule: nici talon, nici cartea de identitate. Care sunt pasii pentru a le include in succesiune? Multumesc!
Buna ziua,

Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns.Partajarea a fost stabilita de instanta, instanta mi-a acordat mie casa, eu preluand creditul ipotecar iar fostului sot i-am acordat sulta stabilita in instanta prin act notarial.Problema a ramas la banca, fostul sot nefiind scos din contract desi am adus actele judecatoresti. Banca a mentionat ca tb sa aduc un codebitor,din pacate nu am pe cine sa trec in locul fostului sot, banca oricum nu a fost prea interesata ca el este agatat in continuare in contract,ci doar sa se achite rata.Ar putea fi probleme ulterior dupa ce achit tot creditul?Contractul la final va fi doar pe numele meu?
Buna ziua,

Detin un imobil (cu credit ipotecar), imobilul imi apartine, in urma partajului cu fostul sot, eu platesc la banca in continuare pana la incheierea ipotecii bancare.Problema este ca sotul a ramas in continuare pe contractul bancar, dupa primirea sultei nu a vrut sa se duca la banca sa confirme ca este de acord cu iesirea din contract si nici nu am pe cine sa pun in calitate de coproprietar in locul fostului sot.
Intrebarea este: dupa ce achit creditul ipotecar, ar putea fi o problema ca inca figureaza fostul sot pe contract?Contractul se va incheia la final doar pe numele meu?Care este procedura pentru a fi sigura ca nu vor fi probleme la achitarea creditului ipotecar.Va multumesc!
Stimata doamna,

Va multumesc pentru raspuns!
Daca depun dupa 1 octombrie actiunea de divort si vom lua decizii impreuna referitor la copil, voi mai beneficia de pensie alimentara? Sotul incearca sa determine ca eu nu am bani si sa obtina el custodia copilului.
referitor la apt, este pe numele amandurora, el Debitor si eu codebitor, dar el a platit avansul la banca. mai pot beneficia in aceste conditii de jumatate din apt?