avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Activitate chris76

Activitate chris76

Răspuns la discuția solicitare ajutor
Buna ziua !In urma plangerii la politie a fostei mele sotii, se pare ca dosarul a fost trimis la parchet-se poate deschide dosar impotriva mea pt. ca am scos din locuinta bunurile comune fara stirea fostei sotii?M-a invatat un prieten sa las mesaj pe usa de la dormitor ''daca intri aici,chem politia!'',desi eu nu mai locuiesc acolo-m-am mutat cu chirie,insa aseara am gasit usa de la intrare cu yala schimbata.Vreau sa ma adresez politiei-o sa ia vreo masura?Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția solicitare ajutor
Am aflat in aceasta dimineata ca fosta sotie ,a depus plangere la politie pt. furt impotriva mea(am dus masina de spalat si frigiderul in noua mea locuinta fara sa o anunt in prealabil,si fara sa se fi facut partaj).Are vreo sansa sa fie acceptata plangerea si sa fie trimis dosarul in instnta?
Răspuns la discuția solicitare ajutor
Asta inteleg si recunosc ca nu am dreptul de proprietate asupra apartamentului,dar daca eu parasesc locuinta acum si-mi iau cu chirie un apartament impreuna cu copiii,are dreptul sa nu-mi dea voie in casa,inlocuind yala de la usa de intrare?Comite in acest caz vreo infractiune atata timp cat nu este definitiva si irevocabila sentinta de evacuare a mea?Multumesc anticipat
Răspuns la discuția solicitare ajutor
Fosta sotie a pierdut procesul de reincredintare,si din ianuarie a inchis sufrageria,in timp ce eu locuiesc in dormitor.Mi-am gasit o prietena si normal ca din cauza spatiului insuficient ma gandesc sa ma mut cu chirie,dar as vrea sa iau frigiderul,masina de spalat,etc(bunuri comune si sa le duc la noul apartament in care ma voi muta).Risc ceva in acest caz?A auzit si ea de acest lucru cu mutatul meu si ca doreste sa se mute cu actualul sot si copilul in apartament si sa schimbe yala de la usa de la intrare,astfel sa nu mai am acces in apartament.Este recomandabil sa las usa inchisa la dormitor chiar daca nu mai stau in casa?In cazul in care nu-mi mai permite accesul in apartament am vreun drept sa cer accesul acolo?
Buna ziua!
Locuiesc in apartamentul proprietate al fostei sotii impreuna cu cei 2 copii rezultati din casatorie,care mi-au fost incredintati mie dupa divortul survenit in 2006.Fosta sotie a deschis proces de evacuare in 2007,pe care in prima instanta l-a castigat(s-a dispus evacuarea mea,dar am introdus apel).Ma poate evacua fortat pana la solutionarea cazului?Are vreo sansa daca face plangere impotriva mea cu tulburarea de posesie?MULTUMESC