avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Activitate user85

Activitate user85

Răspuns la discuția Calomnie pe internet?
Ar merge sa-l ameninti un pic cu plangerea penala,eventual sa-i spui ca altcineva a luat 6 luni cu suspendare, poate se linisteste,dar nu stii despre cine e vorba...
Răspuns la discuția divulgare ilegala IP?
Asa este.Si dupa cum am mai spus,nu se complica nici un procuror cu nimicuri de acest gen.Iar daca vrei sa scrii ceva despre cineva pe net,poti folosi foarte usor un proxy sau program care sa iti ascunda IP-ul.Si va fi foarte interesant cand cel care va dori sa afle IP-ul va afla ca e pe undeva prin insulele nu-stiu-care... :)):))Ce mai face atunci??
Insa ca idee,e foarte aiurea cum tot ce faci pe net poate fi monitorizat de oricine vrea
Răspuns la discuția Calomnie pe internet?
Nu prea ai ce face din pacate.S-a discutat mai sus,conform legii identificarea IP-ului de catre politie se face doar in cazul unor infractiuni foarte grave,cum ar fi fraude informatice,suspiciuni de terorism,etc. Astea sunt SF-uri in comparatie cu cazul tau.
Nu prea e corect intr-adevar,insa legislatia de la noi nu pedepseste clar astfel de fapte,comise pe Internet.Tot ce poti face e sa iei legatura cu administratorii site-urilor respective,incat sa dispara acele informatii de acolo.Se fac multe farse si prostii pe net,totusi politia si procuratura au treburi mult mai serioase de rezolvat.
Răspuns la discuția Calomnie pe internet?
Chestia e urmatoarea:persoana de care vorbesc se afla intr-o retea,in spatele unui router,avand acelsi IP ca toti din retea,care e inregistrat pe numele meu.Deci la o eventuala plangere probabil eu voi fi cel chemat sa dea explicati,si e destul de neplacut,mai ales ca n-am nici o legatura cu ce s-a scris pe acel forum!
Insa,in calitate de proprietar al IP-ului,ma gandesc sa-i dau eu in judecata pe cei care au aflat intai care este IP-ul,apoi identitatea proprietarului.De aceea va rog frumos sa-mi indicati articolele din leei care arata ca cei care au aflat IP-ul au procedat ilegal.
Eu am agsit asa:Legea nr 298/2008,art 16-precizeaza acolo ca solicitarea de infomatii care sa identifice o persoana in internet,cum ar fi IP-ul se poate face numai la cererea procurorului,cu acordul judecatorului,si daca sunt indicii privind comiterea unor infractiuni grave precum:criminalitate organizata,terorism,amenintarea sigurantei statului.
Apoi art 19 alin 1-accesarea neautorizata a datelor consitutie infractiune care se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 5 ani.
Sunt aplicabile acestea cazului meu?Mai exista alte legi/articole care sa trateze aceasta problema,a divugarii IP-ului?
Va multumesc foarte mult!
Discuție Amenda penala
Ce efecte poate avea o amenda penala??Interzicerea unor drepturi??Dar relativ la contractul de munca?
Răspuns la discuția Calomnie pe internet?
MIHAI GRIGORE a scris:

Cata vreme respectivul justitiar apostat pe un forum public trebuia sa se supuna regulamentului de functionare al acelui forum. Odata postate informatiile devin nu numai publice dar si proprietatea administratorului forumului care poate face orice doreste cu ele. Iar identitatea userului(IP_ul acestuia ) poate fi divulgata in cazul in care este vorba de acuze grave care pericliteaza credibilitatea persoanei acuzate si ii aduce prejudicii de imagine...! Parerea mea!B-)


1)informatiile au fost sterse de moderatori,deci cam care ar fi probele intr-un eventual proces??
2)asta e parerea dvs,dar legea ce spune??Din cate stiu identitatea userului care are un anumit IP nu se divulga asa usor.In mod clar n-a avut acordul nici unui procuror.
Si,e plin internetul de acuze grave sau mai putin grave la adresa unora sau altora...vedeti forumurile ziarelor.
Iar definitia calomniei zice asa "Afirmarea in public,..."
"public" asta,ce inseamna dpdv juridic??Internetul nu prea e public in sensul propriu al cuvantului,el e un mediu virtual!Plus de asta,cand afirmi ceva de fata cu diverse persoane,la TV,in ziare,etc, exista probe clare,martori.Dar cand o faci pe internet,ce probe sunt??Ca s-a scris de la un anumit IP?Pai de la un anumit calculator pot scrie mai multe persoane,ba am inteles ca IP-urile mai pot fi si "furate"...adica sa scrie altcineva si sa apara IP-ul tau.Cam care ar fi probele care sa lege o persoana de un calculator,nu vad...Mai ales pentru niste simple afirmatii despre cineva,nu cred ca se complica nici un procuror cu anchete sofisticate.
Si oare exista pana acum cazuri de calomnie pe Internet solutionate favorabil??N-am auzit.
Un prieten a lansat niste afirmatii nu tocmai "de bine" pe un forum la adresa unei persoane dintr-o institutie publica,acuzand-o de coruptie(si nu degeaba,persoana e implicata aproape sigur intr-o frauda,ce-l afecteaza direct pe prietenul de care vorbesc,numai ca nu are dovezi clare).
Poate fi acuzat acel prieten de calomnie??Mentionez ca el a adresat chiar scuze publice pentru acuzatie,pe acleasi forum,deoarece,prin mijloace care n-au cum sa fie legale,persoana acuzata a aflat si IP-ul(probabil de la administratorii forumului si identitatea lui-probabil de la ISP),si a venit cu amenintari,chiar publice "te-am identificat si te dau in judecata".Cica l-ar fi identificat cu SRI-ul,in fine...
In plus, numele persoanei acuzate a fost sters de moderatorii forumului,deci nu mai apare.
Din cate am inteles,legea nu prea da dreptul aflarii identitatii unui IP decat in cazuri de suspiciune de infractiuni grave(fraude electronice,etc) ,si numai la cererea unui procuror.
Dupa aceea e ciudata situatia cu calomnia-nu se stie care e treaba cu ea,este infractiune sau nu este infractiune??
Si,chiar daca sa zicem ca s-ar depune o plangere penala,cine poate dovedi ca acel prieten a scris el insusi acele lucruri de la acel IP?El are o retea cu mai multe calculatoare.

Din ce zic altii, am inteles ca nu poate nimeni dovedi ca el a scris acel mesaj,chiar daca e proprietarul IP-ului,si ca,mai degraba,cel care a aflat identitatea IP-ului in mod ilegal ar putea fi dat in judecata!
Ce parere aveti?
Răspuns la discuția divulgare ilegala IP?

Si...sa fim seriosi,nu cred ca vreun procuror va da ordonanta de aflare a identitatii unui IP doar pentru ca ai "vorbit urat"...din cate stiu astea se dau in caz de infractiuni grave,gen fraude pe net,etc...