avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate trafyctz

Activitate trafyctz

Răspuns la discuția Intrebare rovinieta
Multumesc frumos pentru raspuns. Pot face aceste lucruri si daca nu am actul de vanzare-cumparare ?
Am vandut o masina acum 3 ani. Am facut act de vanzare cumparare, am scos-o de la taxe si impozite. Masina s-a vandut la randul ei, iar eu am pierdut actul de vanzare cumparare intre mine si cel caruia i-am vandut-o, insa, am actul de v-c intre cel caruia i-am vandut-o si actualul “propietar”. Pot merge la biroul de inmatriculari ca sa fac o notificare ca sa evit amenzile de rovinieta cu actul acela ? Sau ce pot face in caz ca imi vine amenda de rovinieta ?
Salutare, ca marea majoritate a romanilor, am asigurarea 1400 lei pe 12 luni la un motor de 1.600 cmc. Masina nu o pot trece pe numele altei persoane mai in varsta si nici sa o vand deoarece este inmatriculata inainte de 2006 si nu are taxa platita. Intrebarea mea este: este legal sa fac un contract de vanzare cumparare intre mine si o persoana mai in varsta ( parinte, bunic/a. etc. ) iar in baza acelui contract sa fac asigurarea auto ? masina nu se va trece pe numele persoanei acelea.
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Va multumesc pentru raspunsuri, as mai avea o nelamurire, in cazul in care fac contract de vanzare cumparare, ii dau certificatul fiscal dar el nu si-o ia in evidenta la fisc si nu o trece pe numele lui si imi vin amenzi, pot contesta amenzile cu copie dupa contractul de vanzare cumparare ? mai platesc impozit ?
Buna ziua, intentionez sa vand o masina inmatriculata inainte de 2006, deci, cu taxa de timbru neplatita iar pentru a evita platirea taxei cel care o cumpara m-a rugat sa facem un contract de comodat. Am luat un model de contract de comodat de pe internet, m-am uitat peste el dar nu am reusit sa imi dau seama daca ma pot scoate cu ea de la fisc. Adica, pe langa contractul de comodat ce acte mai trebuie facute ? ideea e ca eu vreau sa imi scot masina din evidenta pentru a evita posibilele neplaceri in viitor, se poate scoate certificatul fiscal in baza contractului de comodat ? se poate face contract de comodat fara act de vanzare cumparare ? as avea nevoie de raspunsuri cat mai exacte, va multumesc mult

L.E: Imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie si pe aceasta cale rog un moderator sa mute topicul unde trebuie. Multumesc
multumesc mult pentru raspunsuri !!
erau 2 foi diferite.
Mai exact:
1. Declaratia pentru scoaterea din evidenta a mijloacelor de transport
2. Cerere eliberare certificat fiscal

Am intrebat la ghiseu daca din momentul in care primesc in mana certificatul fiscal impreuna cu FISA DE INMATRICULARE stampilata ma scad cu masina de la impozit si mi s-a raspuns ca DA .

Sa zicem ca nu am completat pe spatele certificatului, asta ce inseamna ? ca in caz de accident sau de vre`o amenda, imi vin mie acasa sau am eu vreo legatura ?
Am fost la taxe si impozite, am completat 2 cereri, nu a trebuit copie dupa actul de identitate al cumparatorului, am depus actele pentru certificatul fiscal si maine il ridic odata cu fisa de inmatriculare stampilata, din momentul in care am primit fiscalul si fisa stampilata inseamna ca m-am scazut cu ea de la impozit, nu ?
dupa asta mai am vreo obligatie fata de cumparator ? sau vreo treaba cu masina daca cumparatorul refuza sa o treaca pe numele lui si merge in continuare cu numerele mele ?
m-ati mai linistit, va multumesc pentru timpul acordat si pentru sfaturi. Am sa ma duc luni la Taxe si Impozite si o sa revin cu eventualele dificultati in caz ca or sa apara. Va multumesc inca o data