Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Radiere auto in vederea inmatricularii
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Radiere auto in vederea inmatricularii

Buna ziua, astazi Sambata 23-03-2013 am vandut o masina care era pe numele meu. Am fost la cineva care se ocupa cu acte auto si mi-a facut decat actul de vanzare cumparare intre mine si client dar pe contract nu apare nici o stampila, doar numele noastre, seriile de buletin si semnaturile. Certificatul fiscal l-am scos Joi 21-03-2013 de la taxe si impozite. In acea foaie de la taxe si impozite se specifica modelul masinii, seria, ca nu am datorii si la rubrica " a servi la" era scris INMATRICULARE.

Intrebarile mele sunt:
1. Are ceva daca actul de vanzare cumparare nu are stampila ?
2. Daca am scos foaia aceea de la taxe si impozite, asta inseamna ca nu mai figurez in evidenta cu ea ?
Raspuns:
1) Actul de vanzare este de fapt un Contract de vanzare cumparare. Nu are stampila pe el caci dvostra si cumparatorul sunteti persoane fizice, deci fara stampila.
Daca cel care va facut intermedierea sau va ajutat sa scrieti contractul, va facut factura, acolo est esi stampila lui, a intermediarului.
2) Foaia aceea de la taxe si impozite este Certificat fiscal, care va da dreptul sa vindeti auto.

In plus:
Pentru scoatere din evidenta fiscala mergeti la fisc, faceti cerere de scoatere din evidenta fiscala si atasati copie a contractului. Atat.
va multumesc mult. Deci nu imi mai trebuie copie dupa buletinul baiatului care a cumparat masina de la mine ? sau dupa fisa de radiere ceva ?
UPDATE:)
Am intors clientul din drum si am facut alt contract de vanzare cumparare la un birou specializat si fisa de radiere care a ramas la mine, din cate am inteles trebuie sa ma duc la taxe si impozite sa puna stampila pe ea si masina se radiaza, asa este ? am inteles ca mi-ar mai trebui copie dupa buletinul lui...ceea ce am uitat sa fac
Nu stiu despre ce "fisa de radiere" vorbiti.
Astazi nu se mai face radierea de la politie ca pe vremuri, pentru ca odata cu inmatricularea pe cumparator se face automat si radierea de pe vanzator. Este adevarat ca pe contractele acelea de tip vechi, in subsolul paginii apare si o sectiune Certificat de radiere, insa nu il cere nimeni, este un atavism.
Poate ati vrut sa scrieti fisa de inmatriculare, aia da, dar este treaba cumparatorului sa umble dupa stampile pe aceea fisa. Zic stampile, pentru ca fiscul va pune una pentru dvoastra (in baza certificatului fiscal pe care il aveti) si una pentru cumparator in baza faptului ca el se declara cu auto la fisc. Desi uneori politia nu mai cere stampila pt vanzator daca exista certificatul fiscal in original, care la dvoastra exista.
Important era sa scrieti pe spatele talonului, in sectiunea dedicata instrainarii catre cumparator ..."instrainat catre XXX la data de XXX", asta in caz ca nu isi declara el masina in 30 zile, politia ii retine talonul in trafic.

Deci revenind la dvoastra, trebuie doar sa faceti ce v-am zis in mesajul precedent ... cerere de scoatere din evidenta fiscala (in popor se foloseste uneori expresia radiere de la fisc, dar e gresit)
si ca sa fac cerere de scoatere din evidenta fiscala, imi trebuie buletinul celui caruia i-am vandut masina ?

si da, ce am facut, aveti dreptate, este FISA DE INMATRICULARE
trafyctz, utilizator