avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate remier

Activitate remier

Ce lege stabileste calcularea intretinerii pentru un apartament nelocuit pe perioada verii daca plec la o casa de vacanta pana in toamna cand vine frigul, si ce sunt obligat legal sa platesc lunar. Multumesc
Ce lege stabileste calcularea intretinerii pentru un apartament nelocuit pe perioada verii daca plec la o casa de vacanta pana in toamna cand vine frigul, si ce sunt obligat legal sa platesc lunar. Multumesc
Răspuns la discuția CUPON DE PENSIE
raser a scris:

Mergeti de urgenta la Casa de pensii de care apartineti, la Serviciul Plati/contabilitate si intrebati ce se intampla cu taloanele Dvs. Taloanele neridicate de la posta intr-un termen, se returneaza la Casa de pensii. Rezolvati repede problema, altfel s-ar putea sa va treziti ca vi se suspenda pensia, Casa de pensii ne mai avand dovada ca ati primit-o sau ca nu s-a intamplat ceva cu Dvs.


Am ajuns in august 2017, s-a schimbat ceva in legislatie?...Sau tot asa daca 3 luni nu esti la domiciliu sa ridici talonul iti suspenda pensia?
Va multumesc mult pentru cele 2 variante expuse.
Daca mai apar nelamuriri va rog sa imi permiteti sa va mai scriu
Va multumesc pentru raspunsuri.
As mai avea o intrebare, actul acesta cu clauzele mentionate mai sus se face tot prin notariat ?
Optiunea de a ramane masina pe numele meu inca 2 ani pana la achitarea completa a ratelor de catre cumparator, implica ca eu sa achit impozitul si orice amenzi sau alte pagube produse de cel care va folosi masina in acesta perioada. Tot eu sunt raspunzator daca masina va condusa in acesti 2 ani de o persoana fara permis, prin incredintarea acesteia si a certificatului de inmatriculare unei terte persoane.
Nu este acesta un risc real mai mare decat intocmirea actelor acum ?
Azi mi-a spus potentialul cumparator ca si acest contract de imprumut se poate face doar intre mine si parintii lui, deoarece el locuieste cu acestia si apartamentul cu care se poate garanta contravaloarea masinii aste al parintilor.
Masina nu este gaj la banca, este cumparata din credit pentru nevoi personale, facut de mine cu ipoteca pe casa mea.
Intrebarea era daca un act notarial poate acoperi orice risc in caz de neplata si se poate face de la inceput actul de vanzare cumparare in baza acestuia.
Buna ziua,
As vrea sa vand masina cumparata in 2008 cu bani prin imprumut la banca si mai am rate pana la sfarsitul lui 2013.
Am primit o oferta de la cineva care nu are banii cash si nici nu are posibilitatea sa preia ratele direct deoarece salariul scris pe cartea de munca e mai mic decat cel real.
El a propus sa facem un act notarial prin care se obliga sa plateasca lunar 300 E, iar eu sa achit tot lunar rata la banca pana la stingerea creditului facut de mine.
Sustine ca a mai cumparat in acest fel o masina cu care a avut din pacate un accident, el a scapat ca prin minune, dar masina s-a facut praf si a trebuit sa o dea la dezmembrari.
In acel act notarial era scris, citez:
''Noi,partile contractante,suntem de acord ca in cazul neachitarii sumei imprumutate,de catre imprumutat,asa cum a fost mentionat mai sus, prezentul contract de imprumut constituie titlu executoriu conform art.66 din Legea nr.36/1995, si se va trece la executarea silita a imprumutatului, imprumutatorul putand sa investeasca cu formula executorie acest contract de imprumut si sa execute pe debitor in orice bun personal al sau.

Am in primul rand niste temeri pentru ca nu am mai vandut ceva in acest mod, de aceea va intreb:
1-Ce clauze asiguratorii trebuie prevazute in acest act si cu ce trebuie garantat de catre el pentru ca in caz de neplata sa poata fi executat legal.
2-Se poate face actul de vanzare cumparare pe numele lui pe baza acestui act notarial astfel incat sa poata inscrie masina pe numele lui si sa achite direct impozitul, asigurarea RCA, sa poata efectua personal verificarile tehnice cat si sa raspunda in cazul in care face un accident sau primeste o amenda ?

El a propus initial ca in acest act notarial sa trecem suma de bani care reprezinta valoarea masinii ca un imprumut pe care el se obliga sa-l restitue in rate lunare, masina sa ramana pe numele meu inca 2 ani si abia dupa ce o plateste integral sa faca actele pe numele lui, dar nu as vrea sa accept asa ceva pentru ca e prea riscant pentru mine.
Ce sa fac si cum anume, pentru a fi si legal si cat mai sigur?
Va multumesc anticipat.
Am inteles ca la intocmirea dosarului de pensionare nu este de ajuns ce scrie pe cartea de munca, ci se cere o adeverinta de la fiecare angajator in parte pe care sa scrie luna de luna salariul incasat+sporuri.
Acesta adeverinta nu se omoara sa o obtina nici functionarul de la casa de pensii, nici ultimul angajator, ci salariatul care indeplineste conditiile de pensionare.
Cum se procedeaza cand firmele la care am lucrat cu 10-15 ani in urma au disparut pur si simplu?
Dau doar 2 exemple:
-S.C ARMUS ( Asociatia Romana de Masini Unelte si Service S.A Bucuresti) unde din hala de strunguri grele a IMUAB nu a mai ramas azi nimic....e un teren gol.
-S.C Advanced Engineering Technology S.A, care a disparut din 2002
Dar in cazul in care acestea nu au virat la asigurari sumele legale?
Ce poate face salariatul din punct de vedere juridic in aceste cazuri?
La ce foloseste atunci o carte de munca in care scrie unde si cat a lucrat un salariat in decursul a 35-50 de ani de activitate?
La ce foloseste un intreg sistem fiscal, informatic si birocratic unde firmele depun lunar sau trimestrial declaratii si bilanturi?
Multumesc,
Costin C.
Răspuns la discuția Amenda primita prin posta
Eu nu stiu efectiv daca martorul mincinos a fost acolo in grupul de persoane adunate cand a venit controlul cand am fost legitimat pe plaja, pentru ca nu il cunosc.
Asta se poate vedea doar la o confruntare pentru ca am poze cu cei care au fost de fata.
Ceea ce ar trebui dovedit este ca P.V.s-a intocmit ulterior in lipsa mea, si martorul minte ca eu am refuzat sa semnez....asta daca are vreo relevanta pentru a anula PV.
Amenda e data pe OUG 202/2002 ( ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ privind gospodărirea integrată a zonei costiere ) art.77, alin. 3 lit b, care nu are nici o legatura cu motivatia : A fost gasit stationand cu auto....pe plaja Corbu din cadrul Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii.
Legea biosferei este 82/1993.
Nu s-au facut masuratori la ce distanta era drumul pe marginea caruia era parcata masina fata de malul marii, oricum erau mai mult de 100 m, dar si asta ar fi fost relevant daca amenda ar fi fost data pe HCL Corbu pentru care exista singurul panou de avertizare pe o raza de cel putin 7 Km.
Notiune de "plaja" e generica si nu se specifica nicaieri pana unde tine, ce latime sau ce lungime are.
Mentionez ca de la drumul national si pana la plaja, (aprox 7 km) cat si in toata zona plajei nu exista nici o bariera, panou cu harta sau panou de avertizare care sa indice ca acel spatiu apartine Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii si e interzisa stationarea sau camparea.
In schimb exista cel putin 5 panouri care ademenesc turistii spre plaja, spre terasa Pescarus, spre cherhana, spre camping si terenuri de tenis.
Mai mentionez ca celor de la garda de mediu le-am cerut sa imi arate Ordinul de serviciu in baza caruia efectueaza acel control si nu au putut prezenta decat o legitimatie ca sunt angajati la GNM. comisariatul RBDD Tulcea.

Articole aparute in ziarul TELEGRAF pe tema plajei Corbu:

[ link extern ]

[ link extern ]




Important pentru mine este sfatul unui avocat care imi poate spune care sunt motivele juridice temeinice pe care se poate cere nulitatea sau anularea P. V.si a amenzii.
Imi pare rau ca nu pot posta pe acest site scan si poze.
Daca este un avocat interesat sa preia cazul ( ar fi bine sa fie din Constanta) pot lasa adresa de mail remier55@yahoo.com si tel. 0725.215.224
Multumesc,
Costin Comardicea
Răspuns la discuția Amenda primita prin posta
Plangerea si poze am trimis in plic la Judecatoria Constanta prin posta cu confirmare de primire.
Acum astept citatia, poze si filmuletze avem destule si eu si ceilalti care au fost de fata, insa nu stiu cati vor fi dispusi sa fie prezenti la primul termen ca martori.
Sunt sute de persoane amendate, insa nu ne cunoastem toti si nu stiu cand vor fi citati ceilalti.
Daca doriti sa ne asistati pastram legatura.
Cu stima,
Costin C