avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Activitate bluemoon

Activitate bluemoon

subiectul pe care l-am postat ieri cel cu nu reusim sa-i dam de cap,avocatul ei o sfatuieste sa nu faca nimic pt. ca e risipa de timp si bani si ca mai bine s-ar concentra pe recuperarea fizica a sotului dupa chimio decat pe recuperarea materiala si implicit a desproprietaririi lui inainte de vreme .
va rog sa-mi spuneti care sunt caile mai putin costisitoare prin care prietena mea isi poate asigura ei si baiatului ei {deocamdata,pt. ca e insarcinata}dreptul de a mosteni casa ..sa nu ma intelegeti gresit dar fiica lui din prima casatorie oricum va ramane cu apartamentul parintilor ei plus ca sotul prietenei mele e un tata responsabil care i-a finantat studiile si toate alte nevoi materiale inclusiv in momentul de fata chiar daca el personal trece prin momente dificile.
prietenei mele ii este teama ca nu va reusi sa ajunga cu ea la o intelegere deoarece au avut si au in continuare o relatie mai tensionata si e convinsa de faptul ca daca doamne fereste sotul ei va pierde batalia cu boala va fii nevoita sa mai treaca printr-un calvar si anume acela al succesiunii.
ce poate face concret pentru linistea ei?
prietena mea cea mai buna trece printr-o perioada de du-te vino la un domn avocat care mie personal nu mi se pare ca o ajuta.am incercat sa-i explic ca are nevoie de mai multe pareri dar degeaba.problema este urmatoarea:
ea si sotul ei sun casatoriti de 3 ani,desi au vreo 10 impreuna.sotul ei are o fiica de19 ani din prima casatorie la care s-a finalizat divortul acum 10 ani dar nu s-a facut partajul si sotul ei i-a lasat apartamentul cu absolut tot fostei sotii deoarece fata lui era minora .prietena mea si sotul ei au impreuna un baiat de 7 ani.mai nou este insarcinata in luna a4-a.toate bune pana aici doar ca au construit o casuta impreuna dar care este doar pe numele sotului .de 4 luni sotul a fost diagnosticat cu cancer la prostata si prietena mea e disperata ,o data ca sotul ii este bolnav si a doua fiind posibilitatea impartirii casei in cazul unui deces al sotului.avocatul la care a apelat ea i-a spus sa nu-si faca griji deoarece fiica lui daca isi va cere dreptul al mostenire si fiul lor si eventual celalalt copil care e pe drum au dreptul la cota parte din apartamentul la care nu s-a facut partajul si asa se va ajunge la o cedare reciproca si ea va ramane cu casa fara sa fie nevoita sa o imparta
va rog sa va pronuntati d-voastra poate ne lamuriti