avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate marianu

Activitate marianu

buna ziua,am un abonament de telefon de 4 -5 ani de 4 e,anul trecut in decembrie a expirat perioada contractuala,atunci am fost ofertat de iei pentru un abonament de 7 e,atunci am fost de acord verbal.acum as vrea sa reziliez contractul cu iei dar nu pot.subliniez ca nu am cumparat nimic,telefon sau altceva la oferta.nimic.acum am sunat la iei si nu vor sa imi rezilieze contractul sau sa trec iar la abonamentul de 4e. Acestia afirma ca sunt obligat sa la platesc inca 21 de luni.poate ma ajutati si pe mine va rog cu un sfat sa scap de abuzul acesta.
Răspuns la discuția procedura executare silita
MIHAI GRIGORE a scris:

marianu a scris:

poate sa ma indrume cineva intr-o problema in care am intrat fara sa stiu ,am cumparat un apartament in brasov cu 2 camere in data de 29 07 2009..inainte de cumparare am fost am vizionat apt,era cineva acolo un om la vreo 50 de ani,propietarul a zis ca este o ruda care il tine acolo de mila ca nu are unde sa stea.am fost la notar am facut actele,sub forma,dinsul cu nevasta lui si sora acestuia aveau drept de propietate care rezulta din extrasul cf,ei doi avind odata 10/16 si el inca o data 3/16 inca din propietate si sora acestuia 3/16,el cumparind de la mama vitrega partea acesteia cu un contract de vinzare -cumparare..ulterior am aflat ca cel care inca locuieste acolo este baiatul la femeia care a fost casatorita cu tatal lor.cei care au vindut locuiesc la bucuresti ,si vine termenul de eliberare al apartamentului.el mi-a spus ca el ar avea un ordin de evacuare silita,ca el ii asigura acestuia o garsoniera unde sa il duca ,si daca nu vrea il va evacuta silit.as vrea sa stiu in caz ca nu o sa rezolve evacuarea ,cum ar trebui sa rezolv cu evacuarea.....eu trebuie sa eliberez unde am stat ,am si o fetita de 3 ani si mi-e frica sa nu ajung in strada.

Intrucat cel care v-a vandut apartamentul v-a mintit cu nerusinare si , la semnarea contractului de vanzare-cumparare nu s-a specificat faptul ca in apartament se afla un locatar , va recomand sa il chemati pe fostul proprietar si sa ii atrageti atentia ca daca nu va elibereaza apartamentul ii faceti plangere penala pentru fals in declaratii si uz de fals! Chestia asta o sa il energizeze foarte tare!
:D
multumesc,acum astept data de 15 care este specificata in contract ,el a promis ca va fi liber.....dar a mai promis odata ca mi-l va preda mai repede cu o saptamina si nu s-a tinut de cuvint.
Răspuns la discuția procedura executare silita
multumesc pentru raspunsuri ,deci nu exista nimic in contract in legatura cuocuparea imobillului de catre cineva....cine mi-a vindut imobilul mi-a ascuns cine este ,pur si simplu mi-a zis ca este un neam indepartat care il tine din mila,el oricum locuieste in bucuresti si apartamentul sta gol,ca il tine din mila,ca nu va fi pb de evacuare ca el ii va gasii imediat o noua locuinta,cind de fapt el este fiul la a doua nevasta cu care s-a casatorit tatal la cei care mi-au vindut.deci in data in care io intru in posesie el va fi abuziv acolo nu?deci care este pozitia lui?
Răspuns la discuția procedura executare silita
tudorioan a scris:

A devenit proprietar prin cumpararea acelui apartament din Brasov! Prin urmare este impiedicat sa intre in posesia imobililului. Despre asa ceva a relatat acesta presoana! Din moment ce a fost achitat pretul apartamentului, prin incheierea acelui act de vanzare-cumparare semnat de ambele perti in fata notarului public, care a autentificat actu, a avut loc si tranferul de proprietate de la vanzator la cumparator. Vanzatorul a comis un abuz cand a negociat acu acel "chirias" nedorit sa mai ramana in acel apartamend sttiind ca-l va vinde.
deci prin urmare io ce ar trebui sa fac ?sansele mele care sunt sa intru in apartament?prin ce metode?
Răspuns la discuția procedura executare silita
au aparut noutati in legatura cu eliberarea apartamentului de catre omul care sta in ea,azi a venit propietarul si au facut un act de mina prin care se specifica ca i s-a inminat suma de 2400 e ,aceste fiind pretentiile lui ptr eliberarea apartamentului.propietarul mi-a promis ca imi va elibera cu o saptamina inainte imobilul ,adica azi .si s-a mai prelungit pina la data de pe contract adica 15.in caz ca se razgindeste ,ce trebuia sa fac?
Răspuns la discuția procedura executare silita
multumesc de raspuns,deci cu politia nu pot rezolva nimic?el practic sta abuziv in propietatea mea...care va fi pe drept din data de 15 a lunii incurs.fostul a promis ca va elibera apartamentul,dar ma gindesc si la alta posibilitate.
Răspuns la discuția procedura executare silita
da,am achitat toata suma pe apartament.ce inseamna o actiune in instanta?ie de durata?io cu contractul in mina nu pot merge la politie sa il reclam ca sta ilegal acolo?si sa il evacueze?ceva rapid nu se poate face?io trebuie sa eliberez unde am stat.cu respect. marian.
poate sa ma indrume cineva intr-o problema in care am intrat fara sa stiu ,am cumparat un apartament in brasov cu 2 camere in data de 29 07 2009..inainte de cumparare am fost am vizionat apt,era cineva acolo un om la vreo 50 de ani,propietarul a zis ca este o ruda care il tine acolo de mila ca nu are unde sa stea.am fost la notar am facut actele,sub forma,dinsul cu nevasta lui si sora acestuia aveau drept de propietate care rezulta din extrasul cf,ei doi avind odata 10/16 si el inca o data 3/16 inca din propietate si sora acestuia 3/16,el cumparind de la mama vitrega partea acesteia cu un contract de vinzare -cumparare..ulterior am aflat ca cel care inca locuieste acolo este baiatul la femeia care a fost casatorita cu tatal lor.cei care au vindut locuiesc la bucuresti ,si vine termenul de eliberare al apartamentului.el mi-a spus ca el ar avea un ordin de evacuare silita,ca el ii asigura acestuia o garsoniera unde sa il duca ,si daca nu vrea il va evacuta silit.as vrea sa stiu in caz ca nu o sa rezolve evacuarea ,cum ar trebui sa rezolv cu evacuarea.....eu trebuie sa eliberez unde am stat ,am si o fetita de 3 ani si mi-e frica sa nu ajung in strada.