Forum Discuţii juridice Executare silită procedura executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

procedura executare silita

poate sa ma indrume cineva intr-o problema in care am intrat fara sa stiu ,am cumparat un apartament in brasov cu 2 camere in data de 29 07 2009..inainte de cumparare am fost am vizionat apt,era cineva acolo un om la vreo 50 de ani,propietarul a zis ca este o ruda care il tine acolo de mila ca nu are unde sa stea.am fost la notar am facut actele,sub forma,dinsul cu nevasta lui si sora acestuia aveau drept de propietate care rezulta din extrasul cf,ei doi avind odata 10/16 si el inca o data 3/16 inca din propietate si sora acestuia 3/16,el cumparind de la mama vitrega partea acesteia cu un contract de vinzare -cumparare..ulterior am aflat ca cel care inca locuieste acolo este baiatul la femeia care a fost casatorita cu tatal lor.cei care au vindut locuiesc la bucuresti ,si vine termenul de eliberare al apartamentului.el mi-a spus ca el ar avea un ordin de evacuare silita,ca el ii asigura acestuia o garsoniera unde sa il duca ,si daca nu vrea il va evacuta silit.as vrea sa stiu in caz ca nu o sa rezolve evacuarea ,cum ar trebui sa rezolv cu evacuarea.....eu trebuie sa eliberez unde am stat ,am si o fetita de 3 ani si mi-e frica sa nu ajung in strada.
Hmmm....nu fac recomandari la scoaterea cu violenta a individului care sta fara nici un fel de drept in apartament fiindca imi sar colegii in cap!
Insa daca respectivul nu iese de buna voie va trebui sa faceti o actiune in instanta pentru evacuarea lui!
Ati achitat suma integrala pentru apartament? Sau doar ati semnat un antecontract?
da,am achitat toata suma pe apartament.ce inseamna o actiune in instanta?ie de durata?io cu contractul in mina nu pot merge la politie sa il reclam ca sta ilegal acolo?si sa il evacueze?ceva rapid nu se poate face?io trebuie sa eliberez unde am stat.cu respect. marian.
Fostul proprietar nu mai poate rezolva cu evacuarea, pentru ca nu mai are drept de proprietate. Ceva rapid ar fi sa aflati cum il/ii cheama pe cei care stau in apartamentul dvs. si sa contactati un avocat pentru redactarea si sustinerea unei actiuni in evacuarea acelei/acelor persoane. Sunt situatii in care se admite o asemenea cerere de evacuare si pe cale de ordonanta presedintiala, o cale oarecum rapida de rezolvare. Unele instante nu admiteau calea ordonantei presedintiale justificand respingerea motivat de faptul ca masura dispusa, a evacuarii, nu este una temporara. Cred ca exista si niste precedente judiciare care sa va ajute in admiterea unei cereri de ordonanta presedintiala, dar avocatul dvs. va sti ce are de facut. Daca cei care ocupa apartamentul au avut incheiat un act de folosinta cu fostii proprietari, puteti solicita ca instanta sa dispuna obligarea fostilor proprietari la plata de daune in temeiul raspunderii pentru evictiune, prin chemarea in garantie a vanzatorilor.
multumesc de raspuns,deci cu politia nu pot rezolva nimic?el practic sta abuziv in propietatea mea...care va fi pe drept din data de 15 a lunii incurs.fostul a promis ca va elibera apartamentul,dar ma gindesc si la alta posibilitate.
O plangere penala pentru tulburare de posesie impotriva aceluia( acelora) care ocupa in mod abuziv locuinta! Asta ar fi primul pas...