avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate manuelle

Activitate manuelle

Buna ziua.

Se elibereaza cate caziere in original aveti nevoie fara probleme. Doar ca ARR interpreteaza Regulamentu CE 1071 art4 privind Managerul de transport in sensul ca poti lucra cu contract de munca la o singura firma si la celelalte 3 doar cu altfel de contract.... din punctul meu de vedere e un abuz


art.4 alin 1 spune ca managerul trebuie sa aiba o legatura autentica cu intreprinderea, in sensul de a fi angajat , director, proprietar, actionar....... Iar angajat poti fi conform legislatiei nationale cu fractiune de 2 ore la 4 firme.... Daca firma nu are competenta profesionala necesara, ....adica nu are manager de transport angajat, actionar, proprietar......semneaza un contract de colaborare cu un manager de transport.

Nu inteleg de ce ARR interpreteaza altfel.....
Da. Însă se poate la toate 4 cu contract de munca ?
Buna ziua. O persoana poate fi angajata cu contract de munca de 2 ore/zi in functia de Manager transport marfa la mai multe firme? Sau poate sa fie angajat cu contract de munca la o singura firma si cu contract de prestari servicii la celelalte? OUG 7/2022 nu precizeaza exact. Va multumesc
Răspuns la discuția indemnizatie somaj
E vorba de venitul estimat pe anul in curs sau de venitul realizat pe anul anterior?
Multumesc mult
Buna ziua.
O persoana care este angajata la un SRL si i se desfiinteaza postul pe care este angajata are dreptul la indemnizatia de somaj daca in acelasi timp are si un PFI inregistrat la ANAF ?

Va multumesc
Buna ziua.
Am nevoie de eliberarea acestui document pentru a mi se recunoaste o hotarare de divort in strainatate. De unde il pot obtine si care e procedura?

Va multumesc mult.
Buna ziua. Un mediator autorizat poate indeplini si functia de consilier local al unei primarii, sau se afla in stare de incompatibilitate? Va multumesc
Buna ziua. O persoana care este angajata la un SRL si i se desfiinteaza postul pe care este angajata are dreptul la indemnizatia de somaj daca in acelasi timp are si un PFI inregistrat la ANAF ?

Va multumesc
Răspuns la discuția servitutea de trecere
Nu lungimea e problema ci latimea. Are 2 m latime si vrea mai lat sa intre cu utilaje mari. Pentru asta ar trebui sa daram o anexa aflata pe terenul me
Buna ziua.

Vecinul care are un drum de acces la drumul public de 2 m latime poate sa obtina un drept de servitute asupra terenului meu pentru a-si lati acea cale de acces de 2m. Care este latimea minima la care ar avea dreptul? Poate obtine acest drept chiar daca asta ar insemna sa mi se darame anexele din spatiul respectiv?

Va multumesc