Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... servitutea de trecere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

servitutea de trecere

Buna ziua.

Vecinul care are un drum de acces la drumul public de 2 m latime poate sa obtina un drept de servitute asupra terenului meu pentru a-si lati acea cale de acces de 2m. Care este latimea minima la care ar avea dreptul? Poate obtine acest drept chiar daca asta ar insemna sa mi se darame anexele din spatiul respectiv?

Va multumesc
Depinde de situatie, nu incape? cat de lung e drumul sau de acces?
Nu lungimea e problema ci latimea. Are 2 m latime si vrea mai lat sa intre cu utilaje mari. Pentru asta ar trebui sa daram o anexa aflata pe terenul me
Nu am intrebat de lung cat e de lat degeaba. Are relevanta mai mult din situatia de fapt. Acum, ca spuneti de utilaje, conteaza si care e destinatia proprietatii, ce utilaje etc.