avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate Icarus

Activitate Icarus

Discuție Bibliografie
Buna ziua!

Stiind ca imi pierd mare parte din timp pe net, o prietena m-a rugat sa ii caut "cea mai buna carte si cel mai bun autor de Drept Penal si Drept Procesual Penal comentat." A zis sa citesc ce zic avocatii si procurorii, insa nu am gasit discutii in acest sens... M-ati putea ajuta cu ceva bibliografie?

Va multumesc anticipat!
Heh, eu sunt nestiutor intr-ale juridicii si ma gandeam ca, daca nora ar fi ramas langa socri, sa ii ajute cu treburile campului, ar fi corect sa ii revina mostenirea fiului insa, se pare ca nu e asa iar eu am mai invatat ceva... :)


Va multumesc pentru lamurire!
Da, pe undeva banuiam ca sotul neavand nimic, nu mosteneste nimic.

Insa, ma gandeam ca daca ramanea in casa sotului, ar fi logic sa ii mosteneasca pe socri. Si ca recasatorindu-se, si-a pierdut acest drept...

Se da o vaduva de razboi care se recasatoreste cu vecinul.
Dupa zeci de ani "socrii" ii mor iar ea are pretentii la mostenire, pe motiv ca a fost sotia fiului lor.

Intrebarea mea: are vreun drept?
Răspuns la discuția Dreptate, de unul singur.
Haideti sa analizam posibilele sceanarii pentru a-l dezumfla pe ala si de a-l face sa isi ia gandul data viitoare.

1.Pot sa lichidez orice animal gasit pe terenul meu?
2.Pot sa imprastii graunte otravite pe terenul meu? Ma gandesc ca nu pot prinde eu gainile si porcii aluia mai ales ca terenul este mic si alea fug ca din glont.

3.Cat despre corectia fizica, avem urmatoarea situatie. Gradina este la vreo 200 m de gospopdaria mea, in fata gospodariei vecinului. Ala obisnuieste sa se duca la furat cu cainii si ciomagul dupa el, sa "bata" prunii si corcodusii. Nu se duce fara caini, ala e biletul lui de iesire in buna stare de acolo; are caini mari, rai, care raspund la comenzi.

Eu trec prin fata gradinii cu un ciomag in mana, il vad, ma duc glont la el si ce fac? Arunc ciomagul si ma duc cu o joarda contra "arsenalului" astuia?

aveti grija ca aparea pentru a fi considerata legitima aparare nu trebuie sa depaseasca atacul

In cazul asta ce s-ar potrivi? O biciusca simpla? Dar una cu insertii de plumb? "Depaseste" un caine (sa zicem ca vine doar cu unu) si un ciomag?
Răspuns la discuția Dreptate, de unul singur.
Cand am postat linkul l-am postat mai mult cu gandul textul ce se vede acolo: "Legea 169/2002 permite sa-l omor pe hot in curtea mea".
[ link extern ]
Remarc:
1. La articolul 44, dupa alineatul 2 se introduce alineatul 21 cu urmatorul cuprins:
"Se prezuma ca este in legitima aparare, si acela care savarseste fapta pentru a respinge patrunderea fara drept a unei persoane prin violenta, viclenie, efractie sau prin alte asemenea mijloace, intr-o locuinta, incapere, dependinta sau loc imprejmuit tinand de acestea."


Răspuns la discuția Dreptate, de unul singur.
S-au facut toate demersurile, incepand cu obtinerea certificatelor medico-legale pana la actionarea in judecata. Insa fiul vecinului este soferul judecatoarei sau al nu stiu cui mahar din judecatorie. Rezulta ca ne agitam degeaba. Pe deasupra am mai ajuns si de rasul satului ca "oameni cu carte ce nu pot face nimic in fata unor ciobani".

De aceea vreau sa actionez "la baza" si vreau sa fac uz de toate drepturile mele in asa fel incat sa scap cu fata curata din orice scenariu pe care i l-am pregatit.
Asta e motivul pentru care am intrat aici.

Si la ce mizerii ne face, in conditiile date, nu pot face decat asta:
- lichidez orice animal prind pe terenul meu.
- lichidez infractorul cand il prind asupra faptului. Bine, asta e masura extrema, dar o bataie sora cu moartea ii este asigurata.

exista destule parghii legale ca sa puteti rezolva diferendele cu acel vecin si chiar daca este in relatii bune cu politia acestia la un moment dat vor lua mana de pe el.

Daca aveti timp, va rog sa imi spuneti.
Răspuns la discuția Dreptate, de unul singur.
Da, am citit cate ceva. Vedem pe parcurs cum se vor derula lucrurile cu astia de la Politie si Primarie fiindca deocamdata au impresia ca au a face cu oameni nescoliti.



Tot imi staruie imaginea asta in minte.. cat de adevarata e ea?:D
[ link extern ]
Răspuns la discuția Dreptate, de unul singur.
Modul in care se face dreptate in .ro este o gluma, nu textul. Asta ar trebui s-o stii. Crede-ma, am destule forumuri pe care sa aberez pana mi se apleaca iar asta e ultimul pe care as abera. La urma urmelor am pus niste intrebari despre modul in care trebuie sa actionezi pe proprietatea ta.

Eu fac gardul insa daca dispare de fata cu politistul, vecinul tot scapa cu fata curata fiindca ii da o oaie acolo... E foame mare in randul politistilor de pe la sate fiindca nu prea e "actiune" si profita de pe unde apuca.
Uite o scena: vecinul e prins la furat de corcoduse, mama cheama un martor si suna la... Militie, vine militianul la poarta aluia, iasa asta afara si da in mama de fata cu el si ii spune ca lui nu i se poate intampla nimic atata timp cat are oi. Militianul n-a facut nimic. Da, pare incredibil, insa asa a fost.

Si mai sunt altele si mai si... o sa mai deschid eu topicuri sa cer sfaturi fiindca avem de gand sa dam in judecata statul si suntem dispusi sa mergem pana in panzele CEDO.

Tata a crezut ca face ceva daca ii reclama la Politie si il da in judecata insa n-a rezolvat nimic. Mai mult si-a luat-o in cap si a inceput inca unul sa ne faca mizerii daca a vazut ca ala ne rade in nas de fata cu Politia.
Atata s-a increzut in politite incat nici macar nu mi-a spus ce probleme are pana nu l-am vazut invinetit (pe el si pe mama). Si-atunci mi-am zis ca problema trebuie abordata altfel, pe limba aluia. De aceea am intrata aici, sa-mi pot exploata la maxim dreptul asupra proprietatii mele.


Domnule Alberto Kurtyan, va multumesc pentru sfat!
Sunt interesat de scrisoarea de avertizare. Va voi trimite pe PM e-mailul meu in acest sens.
Avem mai multe probleme cu un vecin care incearca sa ne alunge de pe proprietate (tata e proprietarul) facandu-ne mizerii (sub umbrela politiei, primariei si judecatorului). Mai ramane sa-mi fac singur dreptate, deci.

Mai exact, in fata gospodariei lui, peste drum, avem o gradina, jumatate cu vie, jumatate zarzavat, marginita cu pruni si corcodusi. Vecinul fura de la noi tot ce prinde, de parca ar fi dreptul lui. In timp ne-a furat gardul, ramanand in schimb unul format din tufisuri si maracini care se formeaza de obicei in locurile putin umblate. Vecinul isi lasa animalele (porci, gaini, gaste) sa iasa afara din curte care intra direct in gradina mea.
Reclamatiile la politie nu au dat rezultate fiindca politistii sunt mituiti si individul a prins mai mult curaj si a inceput sa ne taie prunii...

Acum ma gandeam sa imi fac singur dreptate si imi ziceam ca, daca prind vreun animal pe terenul nostru sa il omor si sa mi-l insusesc. Adica vad porcul in vie mancandu-mi strugurii, ii sar la beregata si 2 ore mai tarziu se invarte in protap.
Se considera infractiune gestul, mai ales ca nu is eu proprietarul in acte?

Ce se considera in cazul in care in locul porcului e chiar Porcul (vecinul) si ii aplic acelasi tratament, (mai putin faza cu protapul :D)?