avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi vaduva de razboi, dupa ce se recasatoreste
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi vaduva de razboi, dupa ce se recasatoreste

Se da o vaduva de razboi care se recasatoreste cu vecinul.
Dupa zeci de ani "socrii" ii mor iar ea are pretentii la mostenire, pe motiv ca a fost sotia fiului lor.

Intrebarea mea: are vreun drept?
Cel mai recent răspuns: Icarus , utilizator 09:15, 7 Mai 2014
Pai nu ca sotul ei a decedat inaintea parintilor lui, ori ea nu ii mosteneste pe socriii, ci doar pe sot, numai ca sotul la data decesului nu ii mostenise pe parinti ca... traiau.
A, si nu are legatura mostenirea cu recasatorirea, adica nu de aia nu mosteneste.
Ultima modificare: Marți, 6 Mai 2014
gi-jane2, moderator
Da, pe undeva banuiam ca sotul neavand nimic, nu mosteneste nimic.

Insa, ma gandeam ca daca ramanea in casa sotului, ar fi logic sa ii mosteneasca pe socri. Si ca recasatorindu-se, si-a pierdut acest drept...

Ziceti de casa sotului , dar ca sotul nu avea nimic.. cum vine asta ?
Heh, eu sunt nestiutor intr-ale juridicii si ma gandeam ca, daca nora ar fi ramas langa socri, sa ii ajute cu treburile campului, ar fi corect sa ii revina mostenirea fiului insa, se pare ca nu e asa iar eu am mai invatat ceva... :)


Va multumesc pentru lamurire!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire Mihali Violeta Mihali Violeta Buna ziua!Sunt vaduva parinti sotului sunt cetateni straini sj nu mau trecut in testament. Am drept de mostenire succesorala. ? (vezi toată discuția)
Mosteniri Vlad2013 Vlad2013 Buna dimineata ! Doresc sa va adresez,cu ingaduinta dumneavoastra,doua intrebari: 1. O familie cu doi copii .Sotul decedeaza.El este ... (vezi toată discuția)
Dreptul la succesiune pt. nora BACAOANU BACAOANU Buna ziua! As dori sa aflu ce drepturi am sa particip la succesiunea socrilor mei, in calitate de nora. Sotul meu a decedat si socrul meu mai are un fiu din ... (vezi toată discuția)