Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi vaduva de razboi, dupa ce se recasatoreste
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi vaduva de razboi, dupa ce se recasatoreste

Se da o vaduva de razboi care se recasatoreste cu vecinul.
Dupa zeci de ani "socrii" ii mor iar ea are pretentii la mostenire, pe motiv ca a fost sotia fiului lor.

Intrebarea mea: are vreun drept?
Pai nu ca sotul ei a decedat inaintea parintilor lui, ori ea nu ii mosteneste pe socriii, ci doar pe sot, numai ca sotul la data decesului nu ii mostenise pe parinti ca... traiau.
A, si nu are legatura mostenirea cu recasatorirea, adica nu de aia nu mosteneste.
gi-jane2, moderator
Da, pe undeva banuiam ca sotul neavand nimic, nu mosteneste nimic.

Insa, ma gandeam ca daca ramanea in casa sotului, ar fi logic sa ii mosteneasca pe socri. Si ca recasatorindu-se, si-a pierdut acest drept...

Ziceti de casa sotului , dar ca sotul nu avea nimic.. cum vine asta ?
Heh, eu sunt nestiutor intr-ale juridicii si ma gandeam ca, daca nora ar fi ramas langa socri, sa ii ajute cu treburile campului, ar fi corect sa ii revina mostenirea fiului insa, se pare ca nu e asa iar eu am mai invatat ceva... :)

Va multumesc pentru lamurire!