avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate Pink_Martini

Activitate Pink_Martini

in legatura cu mutatul inapoi in Romania pentru un salariu de 8000 RON la o companie americana care are birouri in Bucuresti.

Buna ziua,

un prieten m-a intrebat daca sa vina sau nu in Romania, unde sint parintii si carora le este dor de el si pling ori de cite ori il vad.

i se ofera sansa de a revenii in Bucuresti dar nu stie cum sa o evalueze.

cu privire la salariu (cum se poate trai din el) si la atmosfera din Bucuresti ce viata socila si prietni ar putea sa isi faca, cum e sa colaborezi cu olegii de munca romani, s-a schimbat mentalitatea etc...

se poate reintegra dupa ce a trait 11 ani in SUA?

daca aveti un sfat o parere va sint recunoscatoare.

multumesc!
o prietean a avut accident in Marea Britanie si i s-a cerut fisa internationala de vaccinari, pe care se pare ca trebuie sa o tina la ea ca pe actul de identitate.

de unse se poate lua si cum arata?

eu stiu de una mica si alba din cere poate numai medicul sa intelega a ce scrie acolo si care este complet in romana de pe vremea cind eram la scoala.

multumesc anticipat pentru raspuns
Krissia a scris:

Pur si simplu. Pur informativ. Sa vad ce fel de persona este. Sa zicem ca trebuie sa ne casatorim. Nu trebuie sa stiu si eu ce e cu el ? :">


se poate si pentru astfel de motive
depinde de tara unde este cetatean sau locuieste
Răspuns la discuția COPII PLECATI IN SUA...
este legal, toata lumea procedeaza asa cu oamenii cu care intra in afaceri sau incepi sa ai o relatie personala, si cred ca este $60 si include cam tot ce se poate adresa, numar de telefon, casatorii si divorturi,etc.....
Răspuns la discuția COPII PLECATI IN SUA...
daca sint cetateni americani, au carnet de conducere, stii numele si data nasterii poti sa ii gasesti mai usor contra unei sume de bani in care afli detaliile dorite.
asa se foloseste cind vrei sa ai o relatie cu cineva privata sau de afaceri.
vreau sa vizitez SUA in scop turistic, nu am intentii sa ramin acolo, si am citit ce siteul abasadei ce imi trebuie

În general, solicitantii de viza temporara trebuie sa aduca si alte documente care demonstreaza legaturile personale si economice cu România. Exemple:
* Adeverinta de la locul de munca actual si cartea de munca;
* Dovezi de sustinere financiara (incluzând extrase de cont, istoricul salariului sau taloane de pensie);
* Dovezi de proprietate (pentru case, pamânturi, afaceri); si
* Statutul si conturile firmei (daca sunteti om de afaceri).


am serviciu si conturi in banca cu bani pe care ii economisesc in lei, euro si dolari,de fapt am bani depusi in 3 tari printre care si SUA; lucrez intr-o alta tara decit Romania din EU, contract pe termen lung 5 ani, platesc taxele aici, am plan de pensionare si sanatate. asigurari sociale aici, nu intentionez sa imi cumpar proprietati aici, am apartament inchiriat, nu am casa (si nu intentionez sa imi cumpar caci casa parintilor este a mea) masina etc, parintii nu depind de mine, nu am copii, nu am fost casatorita, sint single,

as vrea sa stiu ce sanse am am la o aplicatie de viza turistica in SUA.

daca puteti sa imi spuneti din experienta voastra ce sanse am sa fiu si care ar fi motivul sa fi respinsa?

multumesc!
In cite calculatoare se poate folosi un program cu dongle

Folosesc la serviciu u program care nu functioneaza decit cu dongle.
Intrebarea mea este daca toti angajatii pot avea acest program in computerul de la serviciu atita timp cit nu il pot utiliza decit cind au acest dongle.
Cred ca are trebui sa fie ok.

cum sa procedez. Multumesc
multumesc pentru informatie.
as vrea sa citesc textul de lege si e cam greu de gasit.

le gasesc doar enumerate dar nu imi apare si continutul.
daca stie cineva unde pot gasi continutul integral al legilor sus mentionate si in general al tuturor legilor in romanesti.

multumesc!

a venit primavara si se simte si la mine la sat.
Oamenii au inceput sa arda in curte paie de porumb si gunoi printre care cirpe, pene, cauciucri si hirtie cu toate ca se colecteaza gunoiul saptaminal.

Vii in weekend sa te relaxezi si sa respiri aer curat dar dai peste un fum incecacios care iti intra si in casa.

ambii vecini si din dreapta si din stinga fac la fel.
eu stiu ca nu este bine sa arzi cauciucul ca este cacerigen iar in general acest fum dauneaza atmosfere, produce CO2, in afara ca este inrespirabil.
si vecina din dreapta mea face acest foc, de fapt multiple focuri chiar linga gardul ce ne desparte.
intra tot fumul peste noi in casa chiar daca nu deschidem ferestrele.

ce se poate face?
sa cer ajutor la primarie?
la garda de mediu?
la pompieri?

multumesc pentru orice sfat sa ies din acesta situatie nesanatpoasa
Răspuns la discuția Honorius Prigoana... deputat?!
de fapt eu am inteles, bineinteles din presa de tv si ziare, ca tatal lui a mai avut o sotie care acum traieste/ recasatorita?
ca bursa ar fi fost bani romanesti
asta e ce am citi eu in presa.
[ link extern ]

oricum nu imi place tipul dupa tot ce am aflat de el.

daca era asa priceput pe cit zice in a face afaceri ma intreb de ce s-a intors in tara la banii lui putea sa isi faca o afacere in sua , si studiile universitare pe care zice ca le-a facut si traditia in afaceri a americanilor......