avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate mariussss

Activitate mariussss

Buna ziua,stiu ca nu sunt primul si nici ultimul care are aceasta problema ,sper sa ma puteti ajuta ca niste raspunsuri.In anul 2014 am vandut o masina uneri persoane dar nu a transcris-o pe el pentru ca masina era veche,totul a fost ok pana acum de ceva timp pana mi-a venit acasa o amenda pentru rovinieta,l-am sunat pe proprietar si el a spus ca a vandut-o altei persoane.Am reusit sa gasesc persoana,am vorbit cu ea la telefon pentru plata amenzii ,dar acuma nu mai raspunde asa ca am platit-o eu.Intrebare, ce pot sa fac sa nu mai vina amenzile pe mine,omul sigur nu imi va mai raspunde la telefon,stiu unde e masina,se poate declara furata?
Răspuns la discuția impozit forfetar
am suspendat activitatea firmei in martie si am platit impozitul pe primul trimestru.acum am vrut sa aman plata impozitului*transa a 2 pana cel tarziu in august ca atunci o sa pot plati tot impozitul si toate taxele si o sa inchid firma
Discuție rate banca
buna...am 2 rate la o banca*B.R.D. una de 270 si un de 500 lei..as vrea sa stiu dak pot sa aman plata lor pe o perioada de 6 luni?asa am auzit de la cineva
as vrea sa stiu si eu dak e careva pe aici care a suspendat impozitul forfetar? astept un raspuns pentru ca vreau sa stiu ce a trebuit sa faca...m-am saturat sa merg la aceste institutii si sa ma trimita in alta parte si in alta parte..va multumesc
Răspuns la discuția impozit forfetar
acuma am citit si eu mai atent...la registrul comertului trebuie sa merg sa vorbgesc de suspendarea impozitului forfetar?cei 600 de lei pe care i-am platit in martie i-am platit la finante
Răspuns la discuția impozit forfetar
eu am o rulota de fast food pe firma..si astept sa imi dea cineva banii ca o vand si o sa platesc impozitul cel tarziu pana in septembrie..mi-a fost teama cand am vz ca mi-au tot venit hartii cu executare silita si mi-e in continuare..pana cand o sa pot sa platesc
buna...in legatura cu impozitul forfetar..eu am o firma din anul 2008 dar care nu mai functioneaza din 2009..anul acesta am tot primit hartii cu plata inpozitului forfetar..in februarie am platit 600 de lei si de atunci nu am mai reusit sa platesc pt ca am ramas si cu o rata foarte mare la banca..acuma am primit o hartie de la finante cu executare silita si abia dupa aceea am auzit ca pot sa cer suspendare impozitului forfetar pt o perioada..as vrea sa stiu sigur daca se poate si daca mi-ati putea spune si de ce am nevoie..va multumesc
Răspuns la discuția problema cu ascociatul
asa mi se pare si mie...da contabilul asta nici nu a fost interesat sa faca ceva...o sa incerc sa vad..el asta mi-a zis ca eu nu pot vinde rulota fara semnatura celuilalt asociat...sau m-am gandit la altceva...fiecare dintre noi cati bani am bagat acolo..sa zic ca eu am contribuit cu 6000 de euro si el cu 1000...dak cand acuma rulota cu 4000 ...trebuie sa isi ia el parte de acolo?mai ales ca nu a contribuit deloc la cheltuielile firme...toate chitantele pe care le-am platit..au numele meu pe ele...si numele firmei
Răspuns la discuția problema cu ascociatul
prima data am vrut sa scoatem un credit pe firma..dar cum nu aveam 3 luni de activitate nu s-a putut..iar asociatul meu nu putea scoate din banca ca avea prea mult..si am scos eu pe numele meu un credit de nevoi personale de 25000 de lei cu care am facut tot ce a trebuit ca sa putem functiona..rulota am luato din banii astia si am trecuto pe firma ,aparatura la fel si toate celelalte..
Răspuns la discuția problema cu ascociatul
nu...:(( eu de aia am scos din banca vreo 25000 de lei..cu care am luat rulota..am uitlato cu ce a mai trebuit am platit taxe si tot felull..pentru a intra in legalitate..