avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Activitate SISSInew

Activitate SISSInew

Răspuns la discuția CALCUL CM
La urgentele medico-chirurgicale nu este necesar a avea un stagiu minim de cotizare insa pentru a putea opera si celalalt certificat medical de boala obisnuita va sfatuiesc sa-i solicitati angajatului sa va aduca de la vechiul angajator o adeverinta de venit pt ultimele 6 luni lucrate din ultimul an, astfel in baza acesteia puteti sa-i calculati indemnizatia aferenta ambelor certificate medicale
Discuție calcul CO
Imi cer scuze: rectific: Un paznic, avand salariul brut=700 lei+175 lei spor de noapte(25%), a fost 6 luni in CFP ( nov., dec.2010 si ian, feb, mart.,april 2011. In luna mai (luna are 22 zile lucratoare)salariatul nostru are o zi muncita si 21 zile co. Cum calculez salariul lui din luna mai 2011 ? Programul mi-a calculat automat 907 lei formati din co=700 lei(21 zile)+32 lei(1zi lucrat.)+175lei spor de noapte(22zile). Este corect ?#-o
Multumesc mult. Am rumegat azi noapte codul fiscal si am reusit sa le scriu o adresa facand referire la specificari ale legii ( CF si norme) Insa vis-a-vis de autofacturare nu eram inca f sigura daca o interpretez bine sau nu. Multumesc mult pentru raspunsuri. Acum m-am luminat pe de-a-ntregul. Daca nu-mi raspund in timp util ma apuc de autofacturi. Ah si dupa ce as face autofactura ar trebui sa le-o trimit si lor? sau macar sa le comunci cum ca am luat aceasta decizie de a o autoemite?


la un cabinet specializat in medicina muncii, insa angajatorul trebuie sa aiba un contract incheiat cu un astfel de cabinet si daca este dispus sa va angajeze este de datoria lui sa va faca programarea la acel cabinet medical de medicina muncii.
Am achitat prin virament bancar, conform unei facturi proforme un avans la data de 12 aprilie 2011. In ziua urmatoare am primit o parte din materialele comandate insotite de factura, insa valoarea avansului achitat a fost mai mare decat valoarea facturii de materiale. Am contactat furnizorul in vederea emiterii facturii de avans, precum si modalitatea de stornare a avansului pe masura aprovizionarii cu materialele comandate, insa am fost informata telefonic ca politica societatii nu le permte emiterea facturilor de avans. Mi-au confirmat ca stiu ca factura proforma, in baza careia am achitat avansul nu poate fi considerata un document justificativ din p.d.v. contabil, insa considera ca avansul meu se va stinge pe masura materialelor achizitionate conform facturii de materiale. Cum as putea sa-i oblig sa-mi emita factura de avans / stornarea lui? Ce ma sfatuiti sa fac? Cum ar trebui sa actionez fata de furnizor, in baza carei legi? Ar trebui sa emit autofactura de avans si de stornare a avansului? au trecut deja si cele 15 zile ale lunii urmatoare datei in care s-a platit avansul. Nu am recuperat diferenta dintre avansul platit si marfa achizitionata si nici nu am primit vreun doc. justificativ pentru diferenta de valoare achitata in plus. Mentionaz ca ambele societati sunt din romanesti si marfa a circulat pe teritoriul Romaniei.#-o