avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate talossmn

Activitate talossmn

Buna ziua,
am o matusa in varsta la tara care vrea sa-si inlocuiasca acoperisul de la anexele gospodaresti care deja e in stare foarte proasta. . A gasit in sat mesteri care se ocupa cu astfel de lucrari, dar se teme sa dea banii ca sa nu fie inselata.
Se poate face un act de mana intre matusa si mesteri? Ce trebuie sa contina cu exactitate ? Acest act scris de mana are vreo importanta in fata autoritatilor in cazul in care mesterii nu se vor tine de treaba ? Teama ei e ca va da banii si lucrarea nu va mai fi facuta. Daca cumva careva mester va cadea ,prin absurd, de pe cladire ( se va accidenta sau va muri ) familia lui poate avea pretentii la despagubiri de la matusa ?
Asteptam raspunsurile dv. cu nerabdare.
Multumim.
Buna ziua,

supun atentiei dv urmatorul caz: cineva a lucrat in Italia cu toate actele in regula, si-a dat in tribunal angajatorul pt. ca nu l-a platit. A castigat procesul in instanta, dar patronul e rau platnic se pare ca la mai multa lume, i s-au scos bunurile la licitatie, dar suma adunata nu acopera sumele datorate. I s-a comunicat ca trebuie sa deschida un nou proces , sa se verifice ce bunuri si daca patronul mai are alte bunuri de vandut , nu se stie nici cand va costa acest nou proces.
Ce parere aveti? S-a mai confruntat cineva cu o situatie cat de cat similara ?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

as avea nevoie , va rog, de ajutorul dv. legat de un caz: pe un teren arabil dintr-un sat vreau sa pun pe niste stalpi de beton sau pe o rama de beton ( nu va avea fundatie )un container nou de locuit , pe post de casuta de vacanta/ magazie folosita uneori. Voi avea nevoie si de curent electric. Puteti sa-mi scrieti ca sa-mi fie clar de ce avize/ autorizatii voi avea nevoie ?
Mentionez ca terenul l-am primit ca si mostenire in urma unui deces. Acest teren apare , impreuna cu alte bunuri, in actul de succesiune. Terenul respectiv trebuie intabulat pe mine?Trebuie certificat de urbanism ?

Astept raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc.
dy.ciocan a scris:

Buna ziua,

Pai acel container ..as vrea sa il folosesc drept magazie...depozitare piese auto etc...si poate ca un mic garaj.
As vrea sa imi spuneti , va rog in urma carei legi se dau aprobari pentru amplasare containere.

Daca terenul este agricol intravilan fara carte funciara, pot desfasura activitati comerciale?

Multumesc


Buna ziua,

as avea nevoie , va rog, de ajutorul dv. legat de un caz: pe un teren arabil dintr-un sat vreau sa pun pe niste stalpi un container nou de locuit , pe post de casuta de vacanta folosita uneori. Voi avea nevoie si de curent electric. Puteti sa-mi scrieti ca sa-mi fie clar de ce avize/ autorizatii voi avea nevoie ?
Mentionez ca terenul l-am primit ca si mostenire in urma unui deces. Acest teren apare , impreuna cu alte bunuri, in actul de succesiune. Terenul respectiv trebuie intabulat pe mine?Trebuie certificat de urbanism ?

Astept raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Instalare Container pentru locuit
Imi spuneti va rog exact ca sa stiu daca ma apuc de treaba sau nu, pe langa autorizatia de construire mentionata, ce inseamna " tot tacamul"? Si legat de teren, am nevoie de documente sau e destul actul de succesiune prin care dovedesc ca e al meu ?
Răspuns la discuția Instalare Container pentru locuit
nelush2103 a scris:

As avea o intrebare. Ce avize am nevoie pentru instalarea unui container pentru locuit pe un teren proprietate particulara, undeva la tara intr-o comuna. Ma refer la Container tip vagon.
Cu respect va multumesc.


Buna ziua,

Acest topic il vad ca dateaza din 2011, acum in 2016 doresc si eu sa fac acelasi lucru pe un teren arabil , imobil situat in intravilanul satului, obtinut ca si mostenire (am act de succesiune in care apare si acest teren) . Va rog sa-mi spuneti, ce documente trebuie sa am pt. teren si ce autorizatii am nevoie pt. acest container de locuit (care va fi legat la curent electric) ca sa fie totul legal.
Va multumesc.
Buna seara,

supun atentiei dv. urmatorul caz:
vecinul de la unul dintre apartam.de la parterul blocului in care locuiesc, doreste sa- si izoleze apartam. ca sa nu-i mai fie frig la picioare ( de 36 ani de cand sta in acest bloc, abia acum a realizat ca-i e frig ) visand sa lipeasca pe tavanul beciului meu placi de polistiren " ca sa-i tina de cald podelei lui ".Facand acest lucru el va lua din spatiul destinat beciului meu pt a avea confort.

Pot sa-i refuz accesul in beciul meu? Exista vreo lege care sa fie de partea mea ?

Astept cu nerabdare ajutorul dv.
Multumesc anticipat.
Mai am vreo sansa sa castig si urmatoarele procese si sa-i daram usa?
Usa cu care s-a inchis ilegal coridorul comun la blocului fara voia mea a fost intre timp demolata, s-a purtat razboi prin 2 instante, a fost extrem de greu.

Dar individul tot nu s-a potolit si are de gand sa-si zideasca iara usa exact pe acealsi loc.Are voie sa sfideze verdictul a 2 instante judecatoresti si sa nu pateasca nimic ? Ce pot face in acest caz?
Astept ideile dv.
Multumesc.
Răspuns la discuția MODIFICARE NUME UTILIZATOR
Dar nu vreau sa am 2 conturi, vreau sa-mi ramana acest cont ( pt. ca am raspunsuri utile pe el ) dar sa-i dau alt nume.

Ar trebui introdusa si comanda asta de redenumire a contului, ca mai toate forumurile o au.