Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... CERERE DE INFORMATIE AMPLASARE CONTAINER DE LOCUIT
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

CERERE DE INFORMATIE AMPLASARE CONTAINER DE LOCUIT

Buna ziua,

as avea nevoie , va rog, de ajutorul dv. legat de un caz: pe un teren arabil dintr-un sat vreau sa pun pe niste stalpi de beton sau pe o rama de beton ( nu va avea fundatie )un container nou de locuit , pe post de casuta de vacanta/ magazie folosita uneori. Voi avea nevoie si de curent electric. Puteti sa-mi scrieti ca sa-mi fie clar de ce avize/ autorizatii voi avea nevoie ?
Mentionez ca terenul l-am primit ca si mostenire in urma unui deces. Acest teren apare , impreuna cu alte bunuri, in actul de succesiune. Terenul respectiv trebuie intabulat pe mine?Trebuie certificat de urbanism ?

Astept raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc.
Chiar daca va ganditi ca este o constructie provizorie, tot aveti nevoie de autorizatii, si mai ales pt ca ati mentionat ca este un teren arabil, are alta destinatie decat de locuit. Adica,e undeva, pe camp.
Cat priveste alimentarea cu curent, tinand cont de amplasament, va poate costa cat o casa de vacanta generoasa cu peisaj superb.
Si am uitat; da aveti nevoie de intabulare. Doar astfel, dovediti ca sunteti propietar de dreptsi puteti dispune de acel bun.
CRM2013, utilizator