avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Traduceri autorizatie de traducator
Discuție deschisă în Traduceri

autorizatie de traducator

buna ziua
am absolvit o scoala de administratie si finante in spania.
diploma de absolvire a acestei scolii imi e de folos ca sa imi scot o autorizatie de traducator de limba spaniola?
multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters24933 , utilizator 19:35, 1 Aprilie 2010
Nu.
Urmariti discutiile anterioare din sectiunea Traduceri a forumului si veti afla ce acte va sunt necesare. In principiu diploma de absolvire a unei facultati de litere, sau diploma de bacalaureat pentru absolvirea unui liceu cu predare intr-o limba straina sau certificatul de traducator emis de Ministerul Culturii dupa sustinerea examenelor de traducator pe domeniul juridic.
Ultima modificare: Joi, 1 Aprilie 2010
ContSters24933, utilizator
si cum se obtine certificatul de traducator emis de Ministerul Culturii?trebuie sa dau un examen in spaniola?
unde trebuie sa ma inscriu ?
Certificatul de traducator este eliberat de Ministerului Culturii si Cultelor in urma organizarii examenelor pentru acordarea certificatului de traducator in si din limbi straine.
Detalii despre modalitatea inscrierii, taxe si calendarul examenelor le puteti gasi la urmatorul link: www.examentraducator.ro.
Dosarul de inscriere se poate depune personal sau prin posta pentru oricare sesiune de examene la sediul din Bucuresti, Piata Valter Maracineanu, nr. 1-3, intrarea 2, et. 4,cam 329, sector 1, 010155, Bucuresti.
Iata un link cu multe informatii ce iti vor fi de un real folos:
www.avocatnet.ro/content/for...
Mult succes,
Laura Ciobeica
cristinalerch a scris:

si cum se obtine certificatul de traducator emis de Ministerul Culturii?trebuie sa dau un examen in spaniola?
unde trebuie sa ma inscriu ?


Pentru obtinerea autorizatiei de traducator de la Ministerul Justitiei, este necesar sa sustineti cele 2 examene - traducere si retroversiune - pe domeniul juridic la Ministerul Culturii si Cultelor si apoi sa depuneti dosarul cu actele necesare.

Asa cum a spus si Laura mai sus, gasiti detalii pe site-ul CPPC dar si aici pe forum in aceasta sectiune.
Ultima modificare: Joi, 1 Aprilie 2010
ContSters24933, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Examen traducator vale1305 vale1305 Buna! Am si eu nevoie de ceva informatii legate de examenul de traducator pe juridic italiana.Nu reusesc sa gasesc nimic pe net. In sensul sa poti face o ... (vezi toată discuția)
Atestat traducator matilda2010 matilda2010 obtinere atestat traducator Am terminat Facultatea de Cibernetica Economica la ASE Bucuresti , unde am facut 2 ani limba engleza si Facultatea de Limba si ... (vezi toată discuția)