Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare despere salariu compensatoriu!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare despere salariu compensatoriu!!

Acum 2 saptamani mi s-a desfintat postul si am cerut in scris sa mi se plateasca un salariu compensatoriu conform legii. Am facut o cerere in scris la care am cerut si un raspuns la fel in scris pe care nu l-am primit. Vroiam sa stiu daca am dreptul la salariu compensatoriu. Multumesc anticipat!
Da, aveti dreptul la salarii compensatorii!
Puteti de asemenea sa faceti sesizare la Inspectoratul Teritorial de Munca si sa intentati proces societatii !
Succes!
=D>
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

În conformitate cu dispoziţiile art.78 alin.1 din CCMN, la încetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi.