Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie legala?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie legala?

Tinand cont de prevederile art.27 alin.1 lit c din OMEdC nr.3142/2006 conform carora ,,numirea in functia de director/director adjunct a persoanei prevazute la alin. b se face prin decizie/ ordin de ministru pe o durata de 4 ani de la data emiterii deciziei/ ordinului de ministru, incluzand o perioada de proba de 90 zile'', respectiv prevederile art21 alin. 9 conform carora ,, directorul adjunct este numit prin decizia directorului unitatii de invatamant''.
Intrebare:
Este legala, corect formulata o decizie de numire pt. director adj care prevede:
Art1. Incepand cu data de .... domnul.... este numit pe o perioada de proba de 90 zile in functia de director adjunct al unitatii.
Art2. Numirea pe o perioada de 4 ani, dar care nu depaseste data de expirare a contractului managerial al directorului se va face in urma evaluarii activitatii desfasurate in perioada de proba precizata la art. 1.
Va multumesc!

In conformitate cu OUG 37/2009 este corect, atita vreme cuit perioada de proba care constituie o clauza de dezicere trebuie mentionata expres in contractul de management
oug 37/2009 e neconstitutionala !
Am intrebat daca decizia e legala, pt.ca numirea se face pe o perioada de 4 ani cu o perioada de proba de 90 zile.
Iar in cazul de fata decizia a fost data pe o perioada de 90 de zile iar numirea pe 4 ani se face dupa evaluarea perioadei de proba!
Nu cred ca este legala acea decizie .. numirea trebuia facuta pentru 4 ani., cu perioada de proba de 90 de zile ...dupa perioada de proba se poate face evaluarea persoanei .