avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua!
Imi puteti spune va rog cum se procedeaza pentru a face un testament?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 21:05, 5 Aprilie 2010
Puteti sa va prezentati la notar....si se rezolva totul.
sau se poate si testamentul olograf, scris, semnat si datat de catre cel care doreste sa lase prin testament bunurile sale.
sa nu existe erori in continut sau forma, e mai bine sa mergeti la notar. nu costa f mult
Si eu recomand tot testament autentic ( la notar).
Desi testamentul olograf ( scris integral, semnat si datat de mana testatorului) este valabil, de regula mostenitorii dezavantajati il contesta in instanta si dureaza pana se solutioneaza procesul, se face verificare de scripte etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testamentul olograf ContSters134265 ContSters134265 Rog detalii despre testamentul olograf care poate sa il faca sotului supravietuitor. Multumesc. (vezi toată discuția)
Testament ContSters129189 ContSters129189 va rog sa-mi spuneti daca e valabil un testament facut de o persoana in varsta, fara fi parafat de un notar , doar scris de mana de persoana in cauza . ... (vezi toată discuția)
Vreau si eu un raspuns Lixandra Ionut mihai Lixandra Ionut mihai ce valoare are un testament,,olograf\",in ce conditi poate fi facut,cum poate fi anulat?? (vezi toată discuția)