Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua!
Imi puteti spune va rog cum se procedeaza pentru a face un testament?
Multumesc.
Puteti sa va prezentati la notar....si se rezolva totul.
sau se poate si testamentul olograf, scris, semnat si datat de catre cel care doreste sa lase prin testament bunurile sale.
sa nu existe erori in continut sau forma, e mai bine sa mergeti la notar. nu costa f mult
Si eu recomand tot testament autentic ( la notar).
Desi testamentul olograf ( scris integral, semnat si datat de mana testatorului) este valabil, de regula mostenitorii dezavantajati il contesta in instanta si dureaza pana se solutioneaza procesul, se face verificare de scripte etc.