avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 103 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietar inainte de casatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietar inainte de casatorie

Buna ziua,

Am o garsoniera dobandita inainte de casatorie. Doresc sa stiu daca acum o impart cu fostul sot (nu este un bun comun luat impreuna in timpul casatoriei ci in afara acesteia). Dupa o perioada de casnicie trebuie sa impart chiar si garsoniara? :((


Multumesc anticipat !!!
Cel mai recent răspuns: ContSters47264 , utilizator 18:00, 5 Aprilie 2010
Nicidecum... daca este dobandita inainte de casatorie este bun propriu si nu comun..
Nu trebuie sa impartiti garsoniera cu sotul , deoarece este bunul dvs. propriu si asa va ramane indiferent cati ani de la casatorie ar fi trecut .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recasatorie , ce se intampla cu fiul mostenitor magika2002 magika2002 Buna ziua, as dori sa ma recasatoresc, eu am o garsoniera si o fata iar sotul o casa si un baiat . Ce drepturi are baiatul lui in garsoniera mea, si ... (vezi toată discuția)
Bunuri inainte de casatorie? elaemma elaemma buna ziua va deranjez si eu cu o intrebare. Eeu detin un apartament cumparat inaintea casatorie dar am muncit impreuna pentru restaurarea lui , as dori sa ... (vezi toată discuția)