Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort amiabil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort amiabil

Am nevoie de un sfat specializat in privinta unui divort ...
Am 34 ani, iar in urma casatoriei a rezultat si un copil , acum in varsta de 2 ani si 8 luni ... Asa cum am mai citit si alte mesaje, as dori bineinteles sa stiu daca se poate divorta intr-un mod cat mai curat, fara surle si trambite, fara jigniri aduse uneia dintre parti ( nu pentru ca nu ar fi , ci pentru ca cel putin eu cel putin NU vreau asta ... ). Motive ar fi ... nu picanterii, scandaluri, adulter, etc ... ci pur si simplu nu se mai poate asa ... Desi mi se rupe sufletul pentru copil :sorry: dar este singurul motiv care mai tine aceasta casnicie, si nu este deajuns zic eu ... Deci daca se poate cu un sfat ... as aprecia acest lucru ... Va multumesc si va doresc Sarbatori Fericite in continuare :((
Pentru un divort civilizat este necesar in primul rand ca ambele parti sa fie de acord cu desfacerea casatoriei.Apoi, ambele parti pot cere desfacerea casatoriei din culpa comuna si pronuntarea unei hotarari nemotivate.Ce inseamna acest lucru?
Inseamna ca in hotararea va cuprinde modalitatea de desfacere a casatoriei-culpa cumuna si instanta nu va expune in motive, in ce mod sotii au contribuit prin culpa lor la desfacerea acestei casatorii.
De asemenea, daca partile se inteleg pot conveni si cu privirea la incredintarea minorului, caruia dintre dvs. ramane, pot conveni cu privire la nume, in sensul ca sotia sa pastreze numele din timpul casatoriei, pot conveni si cu privirea la pensia minorului si de asemenea mai pot conveni si la un program de vizita care poate fi solicitat chiar in cadrul actiunii de divort de catre parintele care nu va avea copilul incredintat.
Probe:martori, inscrisuri, ancheta sociala.
Daca va intelegeti , martorii pot fi comuni si se termnina in cca 2 termene daca vine ancheta sociala.
va multumesc mult pentru sfat ... si va doresc tot binele din lume ... cu respect Calin N.
Hristos a inviat !
calin_nechitag a scris:
Motive ar fi ... nu picanterii, scandaluri, adulter, etc ... ci pur si simplu nu se mai poate asa ...

Mi se rupe sufletul sa vad asa o poveste ca a dv.
De ce? pentru ca inteleg din ce spuneti dv ca nu sunt certuri in fam, nu scandaluri, adulter din nicio parte si... totusi, aceasta casnicie nu mai merge.
De'as fi in locul dv mi'as da mai multa silinta pentru a recastiga increderea si dragostea sotiei. Fiti mai romantic faceti ce ati facut prima data cand ati cucerit'o, desi poate ca va vine greu s'o luati de la inceput, stiind ca nu mai este aceeasi persoana de care v'ati indragostit. Sau poate ca la dv este problema si atunci faceti un efort sa va schimbati, sa redeveniti acelasi om de care sotia dv s'a indragostit
Desi mi se rupe sufletul pentru copil dar este singurul motiv care mai tine aceasta casnicie, si nu este deajuns zic eu ...

Tocmai pentru ca exista un copil la mijloc ar trebui sa faceti un efort pentru a salva aceasta casnicie. Stati de vorba cu sotia pe tema aceasta si convingeti'o sa mergeti impreuna la un psiholog, nu lasati sa se destrame fam copilasului dumneavoastra, pentru ca oricare dintre parti, dv sau sotia va veti reface cu usurinta viata , va veti gasi o alta jumatate,insa copilul va vi cel mai chinuit, intre doua familii care cu siguranta se vor ura.
Deci daca se poate cu un sfat ... as aprecia acest lucru

Deci, sfatul meu este sa va dati silinta mai mult , ambele parti, pentru a va face copilul fericit,daca nu sunt scandaluri in fam si nici una dintre parti nu a comis un adulter, atunci ganditi'va bine cum destramati acesta casnicie. Doar copiii sufera dintr'un divort. Si sunt rare cazurile cand copiii nu raman cu sechele psihice din cauza asta. V'o spun din cunostinta de cauza.
Nu va jucati cu copilaria puiului dv.
Sunt convinsa ca va veti gandi mai bine si veti lua o decizie inteleapta.
Multa bafta! Asa sa va ajute Dumnezeu!
Nu pot si nu indraznesc sa spun ca dumneavoastra nu aveti dreptate ... M-ati provocat sa va relatez cel putin ultima intamplare ...
Repros din partea sotiei X-( ca muncesc mult, ca merg la munca chiar sambata si duminica cand sunt solicitat desi prin aceasta munca prestata "facultativ" am salvat-o pe ea de a fi redusa si neavand unde muncii din toamna ... este mult mai incurcata problema si am incercat in linii mari sa o expun si mai precizez ca muncim in acelasi sistem ... sau ... in saptamana mare a sfintelor paste, nu s-a sinchisit sa imi spuna ca are de gand sa nu petrecem sarbatorile acasa, iar eu sambata dimineata in ajun am mers in marcket si am facut cumparaturile necesare pentru a avea cele de trebuinta pentru masa de paste. Sosond acasa bineinteles m-am apucat de treaba ... si atunci vazand ce fac mi-a spus ca nu are de gand sa petrecem pastele acasa, fapt pentru care am reactionat ca atare, cerand esxplicatii ... Stiti care a fost reactia ei ? O intrebare : Ma ducu tu cu masina sau ma duc altii ? ... Si m-a lasat cu ochii in soare acasa, sa pregatesc tot si ea a plecat cu copilul desi am rugat-o sa nu mearga , chiar amenintand cu politia daca imi ia copilul de acasa fara a avea si incuviintarea mea ... Si asa mi-am petrecut pastele singur, iar in ultima zi de paste primesc un telefon de la cumnatul meu ca a fost contactat de sotie sa merga dupa ea si copil ca este foarte bolnav. Si ultima zi de paste am mers eu dupa ei si am petrecut-o pe la serviciul de urgenta cu copilul ...
Acuma doamne fereste sa nu credeti ca sunt icoana din biserica ... am si eu defectele mele, dar vorba aceea : unii cu stolurile iar altii cu rezervatia naturala ...
Deci ? Asa se mai poate ? #-o
Daca as stii ca daca mi-as da ochii , si atunci copilul meu ar fii cel mai fericit si sanatos din lume ... as face asta ... :(( ...
Si vina mea dupa cum mai spun si alte persoane este ca am fost foarte moale si nu am pus piciorul in prag ... dar nu este genul meu de atitudine ... iar acum nu mai pot sa inghit nimic ...