Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA pe marja de profit
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA pe marja de profit

Buna ziua,
Detin o firma care are ca obiect principal de activitate comertul cu masini, si vreau sa import masini din Germania care ulterior sa le vand in alt stat membru UE folosind acest regim special de taxare. Contabila mi-a spus ca trebuie sa ma inregistrez in Germania. Eu am citit art. 152(2) din codul fiscal si directiva 94/5/EC si nu am gasit nimic referitor la inregistrarea de care mi s-a zis.
Ce trebuie sa fac ca sa pot opta pentru acest regim special ?
Multumesc anticipat
sunteti platitor tva in romania?
catre cine doriti sa vindeti mai departe aceste masini? catre persoane fizice sau persoane juridice din ue?
art. 152, alin 2 din codul fiscal face referire la regimul special pt intreprinderi mici, iar in titlu dvs. faceti referire la tva pe marja de profit, care e varianta corecta?
Sunt inregistrat in scopuri de TVA.
Catre persoane juridice din UE urmand ca masina sa mearga direct in statul membru fara sa mai treaca prin Romania.
Ma intereseaza regimul TVA pe marja de profit, asa imi cer partenerii straini din alt stat membru UE.
Ei in momentul de fata cumpara masini folosind alt stat membru UE iar pe factura mentioneaza directiva europeana 94/5/EC - TVA pe marja de profit.

152 alin. 2 l-am citit crezand ca e corespondentul directivei in Romania.
cam complicat ce spuneti dvs.
eu as vedea mai degraba o operatiune triunghiulara.
pt a putea vinde in regim de bunuri second hand, cu tva la marja de profit, trebuiesc indeplinite urmatoarele conditii:
-dvs. sa cumparati masinile din germania tot in regim special
-nu aveti drept de deducere a taxei la achizitionare
-nu aveti dreptul sa inscrieti taxa pe facturile aferente livrarilor in regim special
este vorba de art. 152^2 din codul fiscal si normele metodologice aferente.
Bun si revin cu intrebarea : trebuie sau nu sa ma inregistrez in Germania ?
In operatiunea triunghiulara eu nu platesc nici un TVA in schimb partenerul meu caruia eu ii vand masina numit beneficiar va avea pretul de vanzare final al masinii foarte mare.
Nu inteleg, cum sa cumpar masinile tot in regim special, adica sa fie pe factura de la nemti scris TVA pe marja de profit ?
De art 152^2 vorbeam si eu , m-am incurcat cand am zis 152 alin. 2
Multumesc.
furnizorul din germania trebuie sa aplice regimul special si nu cred ca trebuie sa va inregistrati in germania, doar daca legislatia lor au o prevedere speciala in legatura cu bunurile secondhand, dar din cate stiu eu, nu.
in operatiunea triunghiulara nimeni nu plateste tva, iar beneficiarul final primeste masina cu pretul din germania + adaosul dvs. si taxare inversa.
consider ca regimul second-hand este mai avantajos pentru persoanele fizice neimpozabile, care oricum nu deduc tva aferenta.
dvs. procedati cum doriti!