avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 262 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit infintare firma
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

infintare firma

salut ,
as vrea sa-mi deschid impreuna cu un coleg o agentie de casting ,si nu stim care ar fi cea mai convenabila forma de prorietate .
noua firma va incasa in jur de 45.000 eur/ pe an. pe factura si ar avea urmatoarele cheltuieli:
chirie spatiu+utilitati aproxim.9000 eur / an.
telefoane 2500 eur /an
consumabile:1200 eur/ an
angajati am fi doar noi doi poate si un al 3-lea care ar vea un salariu de maxim 1200 ron / luna
ar fi bine sa ne facem un pfa ? sau o firma platitoare de tva sau neplatitoare ?

va multumesc anticipat,
horatiu !
Cel mai recent răspuns: 1horace , utilizator 22:52, 8 Aprilie 2010
Intreprindere individuala sau pfa neplatitoare de TVA.
Succes!
:luck:
mii de multumiri !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu net pfa rhynna rhynna Buna ziua.As dori sa stiu urmatoarele lucruri. Pentru un salariu net de 2500 ron realizat de catre un pfa care va fi factura emisa catre firma platitoare?Se ... (vezi toată discuția)
Imobil achizitionat pe pfi ada stefan ada stefan Buna seara! Doresc sa cumpar un apartament pe PFI insa nu stiu care sunt taxele care urmeaza sa le platesc. De asemenea impozitul pe cladire este cel de 1,5% ... (vezi toată discuția)
Cumparare societate comerciala neplatitoare de t.v.a. simosymo simosymo Buna ziua, Doresc sa cumpar o societate comerciala neplatitoare de TVA cu activitate principala: cod CAEN 9604 - activitati de intretinere corporala, care isi ... (vezi toată discuția)