Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... functie fara studii medii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

functie fara studii medii

Buna dimineata,
Daca un angajat are liceul terminat, dar fara examenul de bacalaureat, acesta poate fi trecut in postul de responsabil arhivar?

Multumesc!
Da.
Diploma de bacalaureat confera dreptul de a te inscrie la facultate.

Dar pentru arhivar nu trebuie sa aiba un curs de specializare?

IN fine.... puteti sa-l incadrati in aceasta functie
Pai tocmai, nu are diploma de bacalareat, are doar o foaie matricola cu situatia scolara si pe care scrie ''fara examen de bacalaureat''...
Foaia matricola va dovedeste ca a facut 12 clase (sau 13 clase la seral) dar nu a dat bacul. Deci, are studii medii dar nu se poate inscrie la facultate.
Pentru a-l angaja arhivar aceasta foaie matricola este suficienta.

Multumesc!
ART. 82/Lg 76/2002 - Lg somajului
În sensul prezentei legi, prin absolvent al unei instituţii de învăţământ se înţelege persoana care a obţinut o diplomă sau un certificat de studii, în condiţiile legii, în una dintre instituţiile de învăţământ gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat ori particular, autorizat sau acreditat în condiţiile legii.