Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj dupa concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj dupa concediu crestere copil

buna ziua! va rog sa ma ajutati cu o lamurire...
O asistenta a unui cabinet medical termina acum concediul de crestere a copilulul. Inca dinainte de a intra in concediu, a fost angajata o alta persoana tot pe post de asistenta, pe perioada nedeterminata. Problema este urmatoarea: persoana care a fost in concediu de crestere si-a demonstrat incapacitatile inca de la angajare, dar ramanand insarcinata, nu a fost posibila concedierea ei, atunci. Inteleg ca singura modalitate de a o concedia acum ar fi somajul...in cazul in care se motiveaza prin desfiintarea postului...se considera ca si pentru actuala asistenta ar trebui desfiintat postul? Va multumesc anticipat
ART. 76/Contract Colectiv de Munca la Nivel National: (1) CIM nu poate fi desfăcut din iniţiativa celui care angajează, în cazurile în care prin lege sau prin contractul colectiv de muncă au fost prevăzute asemenea interdicţii.
(3) Pe o perioadă de minimum 6 luni de la reluarea activităţii, considerată perioadă de readaptare, salariaţii care au beneficiat de concediu de maternitate şi/sau de concediu legal plătit pentru îngrijirea copilului în vârstă de până la 2 ani nu vor putea fi concediaţi pentru motivul de necorespundere profesională prevăzut de Codul muncii.
SOMAJ:
Vezi criteriile de la ART. 81/CCMNN (la luarea măsurii de desfacere a CIM pentru motive ce nu ţin de persoana salariatului vor fi avute în vedere următoarele criterii minimale)