Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... consilier juridic incompatibil cu functia de director
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

consilier juridic incompatibil cu functia de director

Buna!sunt angajata la o institutie publica cu personalitate juridica ,in functia de consilier juridic .Recent mi s-a propus sa fiu director din lipsa de personal in cadrul aceleiasi unitati .Nu este aplicabil art. 10 lit c din Legea cons.juridic ?
Functia de director, ca de altfel orice alta functie de conducere, nu este o "profesie autorizata". Exercitarea profesiei de consilier juridic nu este incompatibila cu ocuparea unei functii de conducere.
multumesc frumos , dar intr-o asemena situatie, mai pot reprezenta unitatea in litigii? sau trebuie sa mi se suspende postul de consilier juridic
?
Un director nu reprezinta institutia in instanta. Veti primi o fisa de post cu noile atributii. Sunteti personal contractual sau functionar public?
personal contractual
Daca accept functia de director , postul meu de jurist ramane vacant