Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la achiz.masini
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la achiz.masini

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati in urmat.situatie :
-am o societate comerciala iar in 30.10.2009 am achiz.in leasing o masina cu o capacit.de 3500kg si 5 locuri .
-este singura masina cu care fac aproviz.magazinului
Intrabarea este : am voie sa-mi deduc Tva-ul la ratele de leasing?cum trebuie sa inreg.combustibilul si tva-ul de la bonurile de combust., tinand cont ca pe langa faptul ca ma transport de acasa la magazin si retur imi fac si aprovizionarea magazinului !

Va multumesc anticipat !
tva aferenta ratelor de leasing este deductibila.
combustibilul si tva aferenta combustibilului sunt deductibile numai daca autivehiculul este utilizat exclusiv pentru activitatile exceptate de la art 145^1 cod fiscal.