avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... propietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

propietate

am facut un contract de inchiriere cu o societate comerciala .intrebarea este :poate avea putere juridica acel contract desi nu este incheiat prin notariat dar este inregistrat la administratia financiara eu platind taxe la stat?
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Aprilie 2010
ContSters139941, utilizator
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 19:18, 10 Aprilie 2010
Vanzatorul fiind o societate comerciala , fratele dvs nu va putea sa atace acel contract de vanzare cumparare!B-)
Succes!
:luck:
Corect raspunsul dat de Mihai.
Nu exista nici o sansa sa fiti actionat in judecata de catre fratele dvs. Nu ar avea calitate procesuala....
raspunsul este da . are valoare juridica acel contract de inchiriere
daca este inregistrat la adm . financiara
m c hammer a scris:

am facut un contract de inchiriere cu o societate comerciala .intrebarea este :poate avea putere juridica acel contract desi nu este incheiat prin notariat dar este inregistrat la administratia financiara eu platind taxe la stat?


Pana la urma, ce doriti sa aflati? Initial ati postat un alt mesaj , care se referea la o vanzare -cumparare de la o societater comerciala, apoi reneniti si spuneti de un contract de inchiriere. Primiti raspunsuri dupa cum adresati intrebarea.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de vanzare cumparare-posibil atacabil in instanta?! blue_lion blue_lion in anul 1996 am cumparat un imobil de la o societate comerciala ( actionar unic tatal meu) eu avand 16 ani (am fost asistat de mama la semnatura).intre timp in ... (vezi toată discuția)
Propietate privata ContSters139941 ContSters139941 in anul 1996 am cumparat un imobil de la o societate comerciala al carei administrator si unic asociat era tatal meu.eu la aceea data eram minor(16 ani) ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare blue_lion blue_lion poate fi atacat un contract de vanzare-cumpare dupa 15 ani de la autentificarea actului? exista in lege un termen anume care se refera la timpul in care poti ... (vezi toată discuția)