Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua!Am o nelamurire in cazul unei mosteniri si as vrea sa stiu urmatoarele:daca sunt singur la parinti si ai mei sunt despartiti de ceva vreme,mama fiind singura iar tata in concubinaj sau casatorit cu o femeie,vreau sa stiu cand mama nu o sa mai fie in viata,tatal meu care ii port numele poate sa atace ce imi lasa mama mea ? Sau daca mama mea mai are un frate acesta poate sa atace mostenirea mamei mele?Sau trebuie sa faca act de pe acum ca sa imi lase totul mie si ca nimeni sa nu aiba de a face cu venituriule ei lasate mie?Va multumesc anticipat pentru raspuns(uri).O zi buna!:D
daca sunt divortati si s-a facut partajul,tatal nu mai are nici un drept;nici fratele nu are dreptul
Nu are cine sa atace.
Tatal nu - sunt divortati. Dupa mama, sunteti unic mostenitor.
Va multumesc pentru timpul acordat!
Inca ceva...daca tatal meu este casatorit cu o alta femeie sau in concubinaj (asta nu stiu sigur),cand tata nu o sa mai fie in viata eu am dreptul la mostenire de la el,tinand cont ca ii port numele de familie si fiind divortat de mama mea de multi ani.Multumesc:D