avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... doresc sa stiu daca tatal de al 2 are drept la casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

doresc sa stiu daca tatal de al 2 are drept la casa bunicilor mamei mele

am o casa care a fost a bunicilor care au decedat si la rand a decedat si copilul lor adica mama iar eu am ramas in casa cu tatal de-al 2 vreau sa stiu daca si el are parte la casa . iar eu port numele bunicilor si nu pe al tatalui va multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 10:36, 19 August 2010
Bunurile dobandite prin mostenire de catre unul dintre soti in timpul casatoriei se considera bun propriu.In speta,sunteti singurul mostenitor.
Ultima modificare: Miercuri, 18 August 2010
andymaurul, utilizator
Corect, tatal dv nu are nici un drept asupra imobilului.=D>
Daca acest barbat a fost casatorit cu mama dvs., nu concubini, mosteneste si el o parte din bunurile aflate in patrimoniul acesteia la deces, in calitate de sot supravietuitor.
Referitor la aceasta speta, cred ca colegii mei nu fac diferenta intre bunuri comune si dreptul sotului supravietuitor.
cabinet individual avocat TOCEA DANIEL a scris:

Referitor la aceasta speta, cred ca colegii mei nu fac diferenta intre bunuri comune si dreptul sotului supravietuitor.


In speta nu s-a specificat faptul ca mama sa a fost casatorita cu respectivul.
Intr-adevar nu se aplica aceleasi reguli ca si in cazul unui divort, unde bunurile proprii nu sunt supuse partajului, daca acestia ar fi fost casatoriti, intrucat este vorba de sot supravietuitor care vine in concurs cu ceilalti mostenitori ai defunctei, respectiv copilui acesteia.
Ultima modificare: Miercuri, 18 August 2010
Andra Denise Dinca, Avocat

Alte discuții în legătură

Ce drept de mostenire am ?? ContSters101708 ContSters101708 As dori sa stiu ce drept de mostenire am la casa parintilor mei. Cand aveam varsta de 5 ani parinti mei sau despartit, au divortat, tata a ramas in casa, ... (vezi toată discuția)
Succesiune mama vitrega rotarualin rotarualin BUNA ZIUA VA ROG SA MA AJUTATI IN LEGATURA CU O PROBLEMA LEGATA DE SUCCESIUNE (dupa tata ) CU MAMA MEA VITEGA Tatal meu a murit, in urma lui a ramas: ... (vezi toată discuția)
Impartire mostenire soraya23 soraya23 Bunicii mei (parintii tatalui) au fost casatoriti aproximativ 15 ani. In 1990, bunicul meu a decedat, iar bunica mea s-a recasatorit. Barbatul cu care s-a ... (vezi toată discuția)