Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PENSII ADMINISTRATE PRIVAT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PENSII ADMINISTRATE PRIVAT

Mi-e lene sa citesc cu atentie legea 411/2004 privind fondurile de pensii administrate privat.
Fac 35 de ani pe 29 iulie. Eu TREBUIE sau eu POT sa particip la un fond de pensii? Nu prea mi-e clar. Am mentionat special data, pt ca vad ca legea intra in vigoare la 1 iulie 2007.
romascanu, moderator
Persoanele in varsta de pana la 35 de ani, care devin pentru prima data asigurati obligatoriu si contribuie la sistemul public de pensii, sunt obligate sa participe la un fond de pensii.
De asemenea, persoanele, altele decat cele de mai sus , in varsta de pana la 45 de ani, care sunt deja asigurate si contribuie la sistemul public de pensii, pot adera la un fond de pensii.
In speta, puteti adera la un fond de pensii. Obligativitatea este pentru cei care devin pentru prima oara asigurati la sistemul public de pensii. Cei pana in 35 de ani care sunt deja asigurati in sistemul public de pensii pot adera.
Multumesc elis. Am mai aruncat un ochi pe lege si ...tot nu s-a risipit ceata. Art 30 a fost modificat prin Lgeea 23/2007 si in locul sintagmei "care devin pentru prima data", apare "care sunt asigurate potrivit prev. art. 5 alin 1 din Lege 19/2000" Mai mult, art 33 prevede ca persoanele care nu au aderat la un fond de pensii in termen de 4 luni de la data la care este obligat prin efectul legii (!! jur ca nu pricep care-i data asta) este repartizata aleatoriu....etc.

Art.5 alin.1 din Legea nr.19/2000 prevede care sunt persoanele asigurate obligatoriu in sistemul public de pensii.
Potrivit Legii pensiilor private, tu nu esti obligat sa aderi la un asemenea fond pentru ca deja esti asigurat(a) in sistemul public de pensii.
Art.33 prevede obligatia ca cei care nu sunt asigurati in sistemul public de pensii si au pana in 35 de ani vor fi repartizati printr-un procedeu stabilit de organele competente sa adere la un fond de pensii.
Consider ca data este data intrarii in vigoare a legii.