Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se calculeaza o pensie ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se calculeaza o pensie ?

Buna ziua. Ma intereseaza cum se calculeaza o pensie. Persoana respectiva are 52 ani si a iesit la pensie anul trecut pentru invaliditate de gradul 2. Are 37 ani de cotizare cu grupa II.
Hm, datele furnizate de dumneavoastră nu cred că sunt tocmai corecte!

37 de ani, în grupa a II-a pentru o persoană de 52 de ani, este mai greu de realizat.
Potrivit dispoziţiilor codului muncii din 1950:
" ART. 85
Tinerii nu vor putea fi repartizati a presta munca de noapte, decat in sectoarele de productie ce se vor stabili prin decizia Ministerului Sanatatii si Prevederile Sociale, de acord cu Ministerul Sanatatii si Confederatia Generala a Muncii si numai daca au implinit 16 ani.
ART. 86
Tinerii sub 14 ani nu vor putea fi angajati la lucru. Tinerii intre 14 -16 ani, vor putea fi angajati cu consimtamantul reprezentantilor legali si cu avizul medicului.
ART. 87
Durata de timp de lucru a tanarului intre 14 -16 ani, se stabileste la 6 ore pe zi, fara ca prin aceasta sa se aduca o scadere asupra salariului cuvenit, fixat pentru categoria profesionala la care a fost angajat."

Îmi este un pic greu să cred că un tânăr de 15 ani era repartizat să efectueze o activitate în grupa a II-a de muncă, în condiţii grele...în traducere.

Vă rog verificaţi stagiul efectuat în grupa a II-a!
Ma intereseaza daca se calculeraza la brut si care ani se iau in considerare ( ex: 70% din media brutului pe ultimul an) Prin invaliditate are 70 % din pensia normala
?
pe decizie scrie:
in gr II 14 ani 9 luni 25 zile
conditii deosebite 8 ani1 luna 21 zile
conditii normale 9 ani 5 luni 17 zile
stagiu asimilat 1 an 3 luni 24 zile
stagiu aferent gr. I si II 3 ani 6 luni
Da, din datele furnizate rezultă că până la data ivirii invalidităţii, realizase un stagiu de cotizare de 37 ani, 2 luni şi 27 zile.

Potrivit dipoziţiilor Legii nr. 19/2000, pensia se calculează astfel:

" ART. 76
(1) Incepand cu data inscrierii la pensie cuantumul pensiei se determina prin inmultirea punctajului mediu anual realizat de asigurat in perioada de cotizare cu valoarea unui punct de pensie.
ART. 77
(1) Punctajul mediu anual realizat de asigurat in perioada de cotizare se determina prin impartirea numarului de puncte rezultat din insumarea punctajelor anuale realizate de asigurat in perioada de cotizare la numarul de ani corespunzator stagiului complet de cotizare, prevazut in anexa nr. 3.
ART. 78
(1) Punctajul anual al asiguratului se determina prin impartirea la 12 a punctajului rezultat in anul respectiv din insumarea numarului de puncte realizat in fiecare luna. Numarul de puncte realizat in fiecare luna se calculeaza prin raportarea salariului brut lunar individual, inclusiv sporurile si adaosurile, sau, dupa caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale, la salariul mediu brut lunar din luna respectiva, comunicat de Institutul National de Statistica si Studii Economice."

Din datele prezentate, înţeleg că persoana în discuţie este bărbat.
Având în vedere faptul că este născut în 1958, îndeplineşte condiţiile pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă la împlinirea vârstei de 65 de ani. Pentru activitatea desfăşurată în grupă superioară de muncă vârsta standard de pensionare se poate reduce cu 5 ani, ceea ce înseamnă că dacă se menţine legislaţia actuală poate solicita pensie pentru limită de vârstă la 60 de ani.

Întrucât a depăşit stagiul complet cerut de lege pentru bărbaţi, de 35 de ani, la stabilirea punctajului mediu anual şi implicit a drepturilor de pensie, nu a fost necesară acordarea stagiului potenţial, conform art. 59 din Legea nr. 19/2000.

ªi nu în ultimul rând:
" ART. 164
(1) La determinarea punctajelor anuale, pana la intrarea in vigoare a prezentei legi, se utilizeaza salariile brute sau nete, dupa caz, in conformitate cu modul de inregistrare a acestora in carnetul de munca, astfel:
a) salariile brute, pana la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 pana la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.
(2) La determinarea punctajelor anuale, pe langa salariile prevazute la alin. (1) se au in vedere si sporurile care au facut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislatiei anterioare si care sunt inregistrate in carnetul de munca.
(3) La determinarea punctajelor anuale, pe langa salariile prevazute la alin. (1) se au in vedere si sporurile cu caracter permanent, care, dupa data de 1 aprilie 1992, au facut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislatiei anterioare si care sunt inregistrate in carnetul de munca sau sunt dovedite cu adeverinte eliberate de unitati, conform legislatiei in vigoare. Sporul de vechime care se utilizeaza la stabilirea punctajelor anuale este urmatorul:
a) perioada 1 martie 1970 - 1 septembrie 1983:
3% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 5-10 ani;
5% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 10-15 ani;
7% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 15-20 de ani;
10% pentru o vechime in munca totala de peste 20 de ani;
b) perioada 1 septembrie 1983 - 1 aprilie 1992:
3% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 3-5 ani;
6% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 5-10 ani;
9% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 10-15 ani;
12% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 15-20 de ani;
15% pentru o vechime in munca totala de peste 20 de ani.
(4) Pentru perioada de dupa 1 aprilie 1992 sporul de vechime utilizat la stabilirea punctajelor anuale este cel inregistrat in carnetul de munca.
(5) Salariile anuale medii si minime pe economie, brute sau nete, dupa caz, pana la intrarea in vigoare a prezentei legi sunt prezentate in anexele nr. 6 si 7.
(6) Pentru perioadele anterioare anului 1938, precum si pentru perioada cuprinsa intre 1939-1946 inclusiv, la stabilirea punctajului mediu anual se utilizeaza salariul mediu anual corespunzator anului 1938.
(7) Pentru perioadele anterioare anului 1949 se va utiliza salariul minim corespunzator anului 1949.
(8) Prevederile alin. (2)-(7) se aplica, la cerere, si persoanelor ale caror drepturi de pensie au fost stabilite in perioada 1 aprilie 2001 pana la data intrarii in vigoare a legii de aprobare a prezentei ordonante de urgenta.

ART. 165
(1) Asiguratii care au contribuit la Fondul pentru pensia suplimentara cu 2%, 3%, respectiv 5%, beneficiaza de o crestere a punctajului, determinat prin aplicarea urmatoarelor procente la punctajele anuale realizate in aceste perioade, astfel:
a) 16% pentru perioada 1 ianuarie 1967-1 ianuarie 1973;
b) 13% pentru perioada 1 ianuarie 1973-1 ianuarie 1978;
c) 14% pentru perioada 1 ianuarie 1978-1 iulie 1986;
d) 21% pentru perioada 1 iulie 1986-1 noiembrie 1990;
e) 15% pentru perioada 1 noiembrie 1990-1 aprilie 1991;
f) 14% pentru perioada 1 aprilie 1991-1 aprilie 1992;
g) 13% pentru perioada 1 aprilie 1992-1 ianuarie 1999;
h) 22% pentru perioada 1 ianuarie 1999-1 februarie 1999;
i) 17% pentru perioada de dupa 1 februarie 1999.
(2) Asiguratii care au contribuit cu 4% la Fondul pentru pensia suplimentara beneficiaza de o crestere a punctajului, determinat prin aplicarea urmatoarelor procente la punctajele anuale realizate in aceste perioade, astfel:
a) 26% pentru perioada 1 iulie 1977-1 ianuarie 1978;
b) 28% pentru perioada 1 ianuarie 1978-1 iulie 1986."
florisiris, utilizator
Multumesc pentru lamurirea anterioara! Avand in vedere ca salariul lui brut in ultimii 3 ani nu a fost mai mic de 2000 si nu mai mare de 5000 iar media sa zicem ca ar fi de 3000 care ar trebuii sa fie pensia sa? Daca nu s-a contestat in instanta decizia de pensionare in termen de 45 zile se mai poate contesta? Multumesc