Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reangajarea dupa concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reangajarea dupa concediu crestere copil

am nascut pe 4 aprilie 2008. pe 06 aprilie 2010 am revenit la serviciu. firma face restructurari si mi s-a spus ca nu pot sa ma dea afara timp de 6 luni dar imi redeschid contractul de munca cu jumatate de norma adica 4 ore si salariul la jumatate, plus schimbarea locului. cu o luna inainte de a intra in concediu prenatal firma a angajat o persoana care sa preia treburile mele. persoana respectiva a fost angajata cu contract pe perioada nedeterminata, si cu asa de mult timp inainte pt. ca au justificat ca sunt multe probleme care nu se pot prelua in timp scurt. intrebarea mea este daca in situatia de fata adica cu restructurari este legal ca postul meu sa fie afectat sau al celeilalte persoane.
Nu pot sa va concedieze 6 luni pentru necorespundere profesionala dar va poate concedia prin reorganizare si restructurare de posturi.
Colega fiind angajata cu o luna inainte de a vi se suspenda CIM nu se poate demonstra ca a fost angajata pe postul dv. chiar dac intre timp a preluat o parte din atributii.
Timpul de munca salariul si locul de munca nu pot fi modificate decat cu acordul dv. oprin incheierea unui act aditional la CIM.
Se pare ca aveti de ales intre un loc de munca cu program redus si concediere urmata de somaj.
ContSters42179, utilizator