Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu pre si postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu pre si postnatal

Buna ziua

Sunt in somaj si urmeaza sa nasc,beneficiez de concediu pre si postnatal sau numai de concediu de crestere a copilului?

Cum se poate lua prenatalul si postnatalul?
Va multumesc,pentru ajutorul acordat imi este de folos.=D>
In timpul somajului beneficiati de concediu medical care va suspenda pe perioada respectiva somajul. Concediul pre si post natal are o durata cumulata de 126 de zile (63 pre, 63 post) si poate fi luat inaintea nasterii cu conditia mentinerii unei rezerve care sa acopere cele 42 de zile de concediu de lauzie obligatorii inainte intrarii in CCC.
Data preconizata a nasteri este 29.07.2010,as vrea sa intru in prenatal in iulie,sa am mai multe zile de postnatal dupa,se poate?
Se poate, dar dupa nastere nu intrati in CCC?
1. Certificatele de concediu medical si de concediu de maternitate le duceti la Agentia de Somaj care le calculeaza si le plateste.
2. Dupa 42 de zile de la nastere puteti intra in CCC pana la 2 ani. Indemnizatia pentru acesta este mai mare decat indemnizatia pentru maternitate asa ca vedeti ce alegeti.
Cum se calculeaza concediul prenatal si postnatal?
Dar indemnizatia de crestere a copilului?