Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prevederea mai favorabila salariatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prevederea mai favorabila salariatului

Ma poate ajuta cineva cu o speta privind acordarea sporului de vechime sau cu privire la aplicarea prevederii mai favorabile salariatului? la noi in unitate, ccm prevede un spor de 5% la 5 ani vechime, desi ccm la nivel nat prevede acelasi procent la 3 ani. Directorul sustine ca nu trebuie sa aplice ccm la niv national si a cerut o speta in care o instanta a acordat unui salariat dreptul la prevederea mai favorabila dintre ccm la nivel de unitate, ramura sau national.
Multumesc.
Art. 238 Codul Muncii " Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior"
:ODirectorul tau se afla intr-o mare eroare daca el considera ca CCM la nivel national(2007 - 2010) nu i se aplica. In CCM la nivel national, care are statul de act normativ in domeniul muncii, fiind publicat in Monitorul oficial al Romaniei se prevede :

ART.2. - (1) Contractul colectiv de munca unic la nivel national cuprinde drepturile si
obligatiile angajatorilor*) si ale salariatilor cu privire la conditiile generale de munca
prevazute de legislatia in vigoare precum si cele convenite in procesul de negociere.
(2) In ceea ce priveste conditiile specifice de munca, stabilite conform legii, drepturile si
obligatiile partilor se vor stabili prin contractele colective de munca si, dupa caz, prin
acorduri privind relatiile de serviciu, la nivel de ramura, grup de unitati*), unitati si
instituatii.
*) In sensul prezentului contract:
- termenul „angajator" desemneaza pe cel care angajeaza - persoana juridica sau fizica
autorizata potrivit legii, care administreaza, utilizeaza capital, indiferent de natura
acestuia, si care foloseste forta de munca salariata;
- termenul „unitate" desemneaza societatile comerciale, alte organizatii cu scop lucrativ,
institutiile publice si orice persoana juridica ce angajeaza salariati;
- companiile nationale si regiile autonome sunt definite prin lege grupuri de unitati;
- termenul de „acorduri privind relatiile de serviciu" desemneaza actele incheiate in baza
negocierilor derulate intre reprezentantii institutiilor publice si reprezentantii
functionarilor publici.
(3) La angajare si la stabilirea drepturilor individuale, angajatorii vor respecta dispozitiile
legale in vigoare privind aplicarea principiului egalitatii de tratament fata de toti salariatii,
fara discriminari pe baza de criterii de sex, orientare sexuala, caracteristici genetice,
varsta, apartenenta nationala, rasa, culoare, etnie, religie, optiune politica, origine
sociala, handicap, situatie sau responsabilitate familiala, apartenenta ori activitate
sindicala.
(4) Principiul platii egale pentru munca egala implica, pentru aceeasi munca sau pentru o
munca pentru care este atribuita o valoare egala, eliminarea, cu privire la toate
elementele si conditiile de remunerare, a oricarei discriminari pe criteriul sexului.
ART.3. - (1) Clauzele contractelor colective de muncaa produc efecte dupa cum
urmeaza:
a) pentru toti salariatii incadrati in unitatile din tara, indiferent de forma de capital social
(de stat sau privat, roman sau strain/mixt), in cazul contractelor colective de munca la
nivel national;
b) pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din ramura de activitate pentru care s-a
incheiat contractul colectiv de munca, indiferent de forma de capital social (de stat sau
privat, roman sau strain/mixt);
c) pentru toti salariatii incadrati la angajatorii care fac parte din grupul de unitati pentru
care s-a incheiat contractul colectiv de munca la acest nivel, indiferent de forma de
capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt);
d) pentru toti salariatii angajatorului, in cazul contractelor colective de munca incheiate la
nivel de unitate, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau
strain/mixt).
(2) Contractele colective de munca se pot incheia si pentru salariatii institutiilor publice.
Prin aceste contracte nu pot fi negociate clauze referitoare la drepturile a caror acordare
si al caror cuantum sunt stabilite prin dispozitii legale.
(3) In cazul in care, din diferite motive, partile au incheiat contracte colective de munca
la un nivel inferior inaintea contractelor la nivel superior, cele de la nivelurile inferioare se
vor adapta contractelor colective de la nivel superior, acolo unde prevederile minimale
ale acestora nu au fost atinse.

ART.8. - (1) Drepturile salariatilor prevazute in prezentul contract colectiv de munca nu
pot sa reprezinte cauza reducerii altor drepturi colective sau individuale care au fost
stabilite prin contractele colective de munca incheiate la nivel de ramura, grupuri de
unitati si unitati inaintea incheierii Contractului colectiv de munca unic la nivel national.
(2) In situatiile in care, in privinta drepturilor ce decurg din prezentul contract colectiv de
munca, intervin reglementari legale mai favorabile, acestea vor face parte de drept din
contract.

Totodata Legea nr 130/1996 privitoare la contractul colectiv de munca arata :

ART. 11
(1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte, dupa cum urmeaza:
a) pentru toti salariatii din unitate, in cazul contractelor colective de munca incheiate la acest nivel;
b) pentru toti salariatii incadrati in unitatile care fac parte din grupul de unitati pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca la acest nivel;
c) pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din ramura de activitate pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca;
d) pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din tara, in cazul contractelor colective de munca la nivel national.
(2) La fiecare dintre nivelurile prevazute la art. 10 se incheie un singur contract colectiv de munca.
(3) Prin contractul colectiv de munca partile pot conveni constituirea unui fond din contributia patronatului, destinat activitatilor in domeniul negocierilor colective.

Doar daca o lege ar reglementa un spor de vechime mai mic, in conditiile art. 12 din legea nr. 130/1996, atunci ccm nu s-ar aplica, in caz contrar CCM la nivel national se aplica.
Cu ocazia negocierii părţile trebuia să pornească de la nivelul drepturilor salariaţilor, astfel cum acesta a fost stabilit de lege şi de contractele colective încheiate la nivel superior.
Prin urmare, trebuia introdusa o actiune de constatare a nulitatii acelei clauze prevazute in CCM la nivel de unitate.
Actiunea trebuie introdusa pe toată durata existenţei contractului colectiv de muncă.