Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... notar stagiar
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

notar stagiar

Sunt studenta la Facultatea de Drept si Administratie Publica , Specializarea Drept. Pot sa devin un notar public?Va multumesc!
Depinde de ce bani dispui sau de influenta tatalui.In teorie aceasta intrebare nu trebuia pusa de o studenta la drept.Succes.
am intrebat deoarece pe alte site uri se spune ca trebuie sa fi licentiat in STIINTE JURIDICE...
Notarul public poate fi cel care îndeplineste urmatoarele conditii:
•are cetatenia româna si domiciliul în România si are capacitate de exercitiu al drepturilor civile;
•este licentiat în drept - stiinte juridice - sau doctor în drept;
•nu are antecedente penale;
•se bucura de o buna reputatie;
•cunoaste limba româna;
•este apt din punct de vedere medical pentru exercitarea functiei; a îndeplinit timp de 2 ani functia de notar stagiar si a promovat examenul de notar public sau a exercitat timp de 5 ani functia de notar, judecator, procuror, avocat sau o alta functie de specialitate juridica si dovedeste cunostintele necesare functiei de notar public.
Specializarea va fi drept sau administratie publica sau si un si alta ?