Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Codul penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Codul penal

Buna ziua. Codul Penal in vigoare din ce an dateaza? Multumesc.
Adrian Lungu
Codul penal care este si la aceasta data in vigoare a fost ublicat in Buletinul Oficial nr. 79-79 bis din 21 iunie 1968:
Republicat in Buletinul Oficial nr. 55-56 din 23 aprilie 1973:
Republicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 65 din 16 aprilie 1997
Modificat prin urmatoarele acte normative:
L. 78/8 mai 2000 - M. Of. 219 - 18.V.2000 pentru prevenirea, descoperirea si sanctionarea faptelor de coruptie

- O.U.G. 207/15 noiembrie 2000 - M. Of. 594 - 22.XI.2000
privind modificarea si completarea Codului penal si a Codului de procedura penala
O.U.G. 10/11 ianuarie 2001 - M. Of. 62 - 06.II.2001
pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 271/2000 privind regimul activitatilor de transport, comercializare si recuperare a titeiului, gazolinei, condensatului si etanului lichid si stabilirea regimului de urmarire si judecare in procedura de urgenta a unor fapte penale

- L. 197/13 noiembrie 2000 - M. Of. 568 - 15.XI.2000
pentru modificarea si completarea unor dispozitii din Codul penal
O.U.G. 89/21 iunie 2001 - M. Of. 338 - 26.VI.2001
pentru modificarea si completarea unor dispozitii din Codul penal referitoare la infractiuni privind viata sexuala

- L. 456/18 iulie 2001 pentru aprobarea O.U.G. 207/2000 privind modificarea si completarea Codului penal si a Codului de procedura penala - M. Of. 410 - 25.VII.2001
- L. 169/10 aprilie 2002 privind modificarea si completarea Codului penal, a Codului de procedura penala si a unor legi speciale - M. Of. 261 - 18.IV.2002
O.U.G. 58/23 mai 2002 privind modificarea si completarea unor dispozitii din Codul penal referitoare la infractiuni contra demnitatii si infractiuni contra autoritatii, precum si a unor dispozitii din Codul de procedura penala - M. Of. 351 - 27.V.2002
ContSters47264, utilizator
Multumesc. Intelesesem ca Presedintele a promulgat noul Cod in iulie anul trecut. Ce s-a intamplat si cand va intra in vigoare cel nou? Multumesc.
A. Lungu
La aceasta ora circula doar zvonuri, neexistand vreo garantie a intrarii in vigoare a acestui nou cod..a mai fost unul si prin 2004. Asteptam. . si vom vedea, pana una alta tinem cont de prevederile Codului penal aflat in vigoare.
Nu cred ca prea curand ,pentru ca atat pentru Codul Penal cat si pentru Codul Civil,nu exista inca nicio "tentativa" de redactare a celor doua coduri de procedura.