Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii oug 13/2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

oug 13/2010

Buna ziua. Va rog daca sa mi spuneti cum se contabilizeaza scutirea de contributii conform oug 13/2010, atat cele retinute de la salariat cat si cele datorate de societate? Daca salariatul este incadrat cu un salariu de 1200 lei (venit brut), scutirea de contributii se realizeaza la suma de 1200 de lei sau se plafoneaza la un anumit nivel??
Salut Jalina. Daca o sa citesti ordonanta 13 o sa vezi acolo tot. Deci angajatorul e scutit de contributiile lui la salariul de 1200. Dar ca sa se recunoasca stagiul de cotizare, ordonanta spune ca la contributiile aferente angajatorului la somaj. sanatate, concedii medicale, fond creante salariale, vei folosi minimul brut pe tara adica 600 lei.
Ca sa ma fac mai explicit vei inregistra in contabilitate, cotele acestea la salariul de 600 in loc de 1200 si inchizi prin contul 7415 (cont nou conform 3055), deoarece trebuie numai evidentiat nu si platit pentru ca e scutit.
La pensii angajator, si fond risc, folosesti salariul realizat de el dar tot asa inchizi cu 7415, astfel incat sa apara 0 la rulaj creditor in luna pentru acest salariat.
Daca mai ai nelamuriri astept un mesaj
ContSters145137, utilizator
eduard_ a scris:

Ca sa ma fac mai explicit vei inregistra in contabilitate, cotele acestea la salariul de 600 in loc de 1200 si inchizi prin contul 7415 (cont nou conform 3055), deoarece trebuie numai evidentiat nu si platit pentru ca e scutit.
La pensii angajator, si fond risc, folosesti salariul realizat de el dar tot asa inchizi cu 7415, astfel incat sa apara 0 la rulaj creditor in luna pentru acest salariat.
Buna,
Am si eu o nelamurire, contabilizez cu salar de 600, dar ce fac cu declaratia nominala la somaj si sanatate? Retinerile in stat sunt la 1200, si datoria angajatorului este la 600, declaratia este data peste cap, nu?
Multumesc
Salut. La declaratia la sanatate poti pune ce suma vrei tu la contributia la angajator. Adica exact cat e de plata, important este sa stii tu ce ai facut si sa ai o justificare.La somaj din pacate la mine in iasi mi-a spus sa o aduc normal ca apoi sa depun o rectificativa, dupa ce se dezmeticesc ei.
Mai repet, important este sa inregistrezi corect in contabilitate sa se vada scutirea si in declaratia 102.
Multumesc, sa speram ca se dezmeticesc mai repede, sau poate retrag si aceste scutiri, cu noile reduceri bugetare...............
Cu placere