Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Sotul meu a mostenit o casa cu teren de la parintii lui decedati in care locuim de 10 ani .Avem 3 fete majore si toti am investit niste bani in casa.El vrea sa divorteze si nu stim ce ni se cuvine mie si fetelor din casa sau din bunuri.Fetele au dreptul la mostenirea ce a primit-o el de la parinti?dar eu am vreun drept? va multumesc
ContSters126818, utilizator
la mostenirea cui mai exact?
imobilul respectiv este bun propriu al sotului.
la partaj veti putea invoca un dr de creanta.
ContSters97658, utilizator
Dreptul la mostenire il au rudele defunctului pana la gradul al IV- lea inclusiv,iar in lipsa lor,statul va culege intreaga mostenire.
si in lipsa mostenitorilor testamentariB-)
Potrivit Codului familiei ,art.31,nu sunt bunuri comune,bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire,legat sau donatie.Dumneavoastra in urma partajului,in caz de divort,aveti dreptul la jumatate din bunurile comune,obtinute in timpul casatoriei.Fetele vor avea dreptul la mostenirea lasata de tatal lor,nu si la cea lasata de bunici.
Tatal lor poate sa faca ce vrea cu mostenirea lui ?sa o lase la cine vrea el?ptr ca nu vrea sa lase la fete nimic nici dupa moartea lui.