Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... reduceri de pret
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

reduceri de pret

Am un SRL prin care vand imbracaminte second-hand .Initial pun un anume pret pe marfurile din raft dar, saptamanal doresc sa practic reduceri de pret pana vand intreaga cantitate de marfa( nu vreau sa am marfa cu vechime mai mare de 2 saptamanai in magazin) .Pentru a practica reducerile de pret trebuie sa ma supun regulilor stabilite prin OG 99/2000 potrivit carora nu am voie sa fac reduceri decat de 2 ori pe an sau avem si alte legi speciale ptr.marfuri second ?
Multumesc
Art.16 din OG 99/2000 republicata face referire la vanzarea de produse in pierdere(egal sau sub pretul de achizitie), din cate am inteles eu, ceea ce cred ca nu este cazul tau. Se pot face reduceri oricand, dar sa trebuie foarte bine evidentiate (liste inventariere, procese verbale, NIR-uri etc.). Asteapte si alte pareri, dar exista mii de magazine second-hand care practica aceste reduceri(le intalnim la tot pasul pe strada) si care inca functioneaza !!!
Functioneaza toate aceste magazine dar m-am gandit ca mai avem si alta legislatie ptr.ca nu regasesc acest tip de reducere in OG 99/2000 . Ei dau alte cazuri de reduceri si este destul de mult de lucru sa tot faci liste de inventar, sa le publici, sa notifici primaria + termen de 15 zile ptr.notificare .
Nu cred ca cei care tot fac reduceri de pret (saptamanal chiar) au timp de notificari.
Va rog daca mai aveti si alte pareri sa mi le comunicati .
Multumesc