Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Radiere de s.r.l. din oficiu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Radiere de s.r.l. din oficiu

Am un S.R.L. care a fost dizolvat prin hotarare comerciala a Tribunalului Bucuresti in 25.02.2008.
Intrbari:
1 ORC-TB avea obligatia sa numeasca lichidator? - Exista un termen?
2 Cine cere publicarea in MO a hotararii de dizolvare?
3 Daca nu sa numit lichidator, ORC-TB trebuia sa faca radierea din oficiu?
am un asemenea caz si eu as vrea sa stiu ce se intampa de dizolvat este dizolvat dar nu sitiu cum va fii radiat
Legea nr. 31/1990 Art. 237

(1) La cererea oricarei persoane interesate, precum si a Oficiului National al Registrului Comertului, tribunalul va putea pronunta dizolvarea societatii in cazurile in care:
b) societatea nu a depus, in cel mult 6 luni de la expirarea termenelor legale, situatiile financiare anuale sau alte acte care, potrivit legii, se depun la oficiul registrului comertului;
.....
4) In cazul mai multor hotarari judecatoresti de dizolvare, pentru situatiile prevazute la alin. (1), publicitatea se va putea efectua in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a, in forma unui tabel cuprinzand: codul unic de inregistrare, denumirea, forma juridica si sediul societatii dizolvate, instanta care a dispus dizolvarea, numarul dosarului, numarul si data hotararii de dizolvare. In aceste cazuri, tarifele de publicare in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a, se reduc cu 50%.
.......
(6) La data ramanerii irevocabile a hotararii judecatoresti de dizolvare, persoana juridica intra in lichidare, potrivit prevederilor prezentei legi.
(7) Daca in termen de 3 luni de la data ramanerii irevocabile a hotararii judecatoresti de dizolvare nu se procedeaza la numirea lichidatorului, judecatorul delegat, la cererea oricarei persoane interesate, numeste un lichidator de pe Lista practicienilor in reorganizare si lichidare, remunerarea acestuia urmand a fi facuta din averea persoanei juridice dizolvate sau, in cazul lipsei acesteia, din fondul de lichidare constituit in temeiul Legii nr. 64/1995 privind procedura reorganizarii judiciare si a falimentului, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
.......
(9) Incheierea de radiere se inregistreaza in registrul comertului, se comunica persoanei juridice la sediul social, Agentiei Nationale de Administrare Fiscala si directiilor generale ale finantelor publice judetene si a municipiului Bucuresti, pe cale electronica, si se afiseaza pe pagina de Internet a Oficiului National al Registrului Comertului si la sediul oficiului registrului comertului de pe langa tribunal, in raza caruia societatea isi are inregistrat sediul.

Prin sentinta comerciala ce se va da in urma actiunii introduse de ONRC, se va admite cererea formulata de catre acestia, de dizolvare a societatii dumneavoatra, in temelul art. 237 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 31/1990. Publicarea in MO a hotararii de dizolvare este obligatia Registrului Comertului, conf. art. 237 alin.3.