Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... demolare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

demolare

Cine trebuie amendat sau chemat in judecata in caz de demolare, in situatia in care pe proprietatea privata a unei persoane se afla o constructie abandonata, care nu a fost construita si nici folosita de catre proprietarul terenului, iar acesta ar fi de acord cu desfiintarea constructiei? Care este procedura de urmat?
Procedura pentru demolare este aceeasi ca si pentru autorizatia de constructie. Practic trebuie facuta o cerere la primaria in raza carei sa afla terenul si dupa obtinerea autorizatiei de demolare se incepe demolarea care va fi consemnata intr-un p.v. de catre reprezentantii primariei. Pentru mai multe detalii vedeti legea 50/1991 cu modificarile si completarile ulterioare.
cred ca este necesar o clarificare, este vorba de o casa construita candva de romi, abuziv, pe proprietatea privata a persoanei in cauza, iar proprietarul terenului, din teama, nu o sa faca pasul acesta si nici nu o sa plateasca pentru autorizatia de demolare...
va multumesc