Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire RCA stationare la un taxi
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire RCA stationare la un taxi

Buna ziua !
Precizare : Sunt Persoana fizica autorizata transport taxi

In data de 15,luna curenta,am avut un accident rutier soldat doar cu avarii,de vina fiind celalalt conducator auto,am incheiat "amiabilul" la sediul asiguratorului,si am pus in vedere acestuia ca solicit despagubiri materiale (pe langa daune) incepand cu data accidentului si pana la scoaterea masinii din service,raspunsul asiguratorului a fost ,ca, imi va plati doar orele de manopera ca despagubire materiala.
La Art.45 din Ordinul nr.21/2010 specifica ca:

Art. 45
Despagubirile se stabilesc prin hotarare judecatoreasca, in cazul in care:
1. se formuleaza pretentii de despagubiri pentru lipsa de folosinta a bunului avariat ori distrus, pentru partea respectiva de despagubire, cu exceptia lipsei de folosinta a mijloacelor de transport cu care persoana prejudiciata isi realizeaza obiectul de activitate si pentru care detine licenta si autorizare in acest sens, dar numai pentru timpul normat necesar efectuarii reparatiei pagubelor produse la mijloacele de transport. Partea de despagubire aferenta lipsei de folosinta se determina luandu-se in calcul tarifele pentru transporturi de marfuri sau de persoane, practicate de pagubit la data producerii pagubei. Sarcina probei apartine pagubitului si se face cu inscrisuri doveditoare;
2. se formuleaza pretentii de despagubiri pentru: hartii de valoare, acte, manuscrise, bijuterii, pietre pretioase, obiecte de arta, obiecte din platina, aur sau argint, marci postale, timbre, precum si pentru disparitia sau distrugerea banilor;
3. nu se pot trage concluzii cu privire la persoana raspunzatoare de producerea prejudiciului, la cauzele si imprejurarile producerii accidentului, precum si la cuantumul prejudiciilor produse.

-Din cate am inteles eu,asiguratorul va trebuii la cererea mea sa imi plateasca si zilele de stationare pe langa orele de manopera

Intrebare:

Ce pot face eu in cazul in care asiguratorul refuza cererea mea?
sint si eu curios de raspunsuri ma aflu in aceas situatie,dar din art45 eu inteleg ca despagubeste numai pentru timpul normat necesar efectuarii reparatiei pagubelor ,iar Partea de despagubire aferenta lipsei de folosinta se determina luandu-se in calcul tarifele pentru transporturi.eu de exemplu le-am dat declaratia de venit pe anul trecut sa poata calcula cat castig am pe o zi pt ca scrie ca eu trebuie sa dovedesc cu cu inscrisuri doveditoare dar ma voi duce la ei numai dupa ce imi termina masina . dar si la mine sustine inspectorul numai prima parte a art45 iar cind l-am intrebat de partea aferenta a lipsei de folosinta tragea din umerii
Pai la inscrisuri doveditoare avem casa de marcat fiscala,nu trebuia declaratia de venit normativ,daca esti PFA
,scoti raportul MF pe ultimele trei luni,scazi carburantul aferent la kilometri ocupati,apoi suma care iti ramane o imparti la 90 de zile si faci media castigului / zi
Aveti dreptul sa primiti despagubiri si pt zilele de nefolosinta a autoturismului ca taxi, dar daca nu reusiti o conciliere cu asiguratorul va ramane actiunea in instanta, unde sunt convins ca veti avea casti de cauza.
Multumesc pentru raspuns !
Mai este de actualitate acest tip de despăgubire?