avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... prescriptia sanctiunii
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

prescriptia sanctiunii

am si eu o problema....in decembrie 2008 am fost oprit de un echipaj al politiei rutiere cum ca as fi trecut pe rosu cateva intersectii mai in spate....mi-au intocmit proces verbal...mi-au suspendat permisul etc. am facut contestatie , au urmat mai multe termene in final a fost audiata prietena mea care era cu mine in masina, am castigat in iunie 2008 iar apoi cei de la rutiera au facut recurs cum ca prietena mea nu ar fi fost in masina....si cu acest tupeu fantastic au castigat ei! asta s-a intamplat in 15 aprilie 2010 la 1 an si jumatate dupa "fapta"!! exista posibilitatea ca sanctiunea sa se fi prescris adica sa nu mai fiu nevoit sa predau permisul pentru o fapta pe care nu am facut-o????
Cel mai recent răspuns: gr8boyy , utilizator 23:14, 19 Aprilie 2010
1. Plângerea impotriva procesului-verbal de contraventie suspendă executarea amenzilor şi a sancţiunilor contravenţionale complementare de la data înregistrării acesteia până la data rămânerii definitive şi irevocabile a hotărârii judecătoreşti.
2. În termen de 15 zile de la data rămânerii definitive şi irevocabile a hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, contravenientul este obligat să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă pentru a preda permisul de conducere.
3. Neprezentarea contravenientului în termenul prevăzut de lege, în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce. ( OUG 195/2002 art. 118)
4. Daca nu vei preda permisul si vei continua sa conduci vei savarsi o infractiune.
deci nu am nici o sansa sa scap fara sa predau permisu....mi se pare genial ca astia s-au trezit la recurs sa spuna ca nu a fost nimeni in masina si sa castige....na hal de tara

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendarea permisului Ovidiu1991 Ovidiu1991 Buna Ziua.Mi-a fost suspendat permisul pentru o necedarea de prioritate unui pieton,in urma cu 2 ani.Astazi am primit ca nu s-a aprobat recursul si trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Recurs sau contestatie in anulare? stefan_dumitru_m stefan_dumitru_m am fost rugat de un prieten sa-l ajut cu o problema..si as avea nevoie de un sfat:D. lucrurile stau cam asa: fiind sanctionat pentru trecere la nivel de cale ... (vezi toată discuția)
Permis nepredat the_power_25xxxx the_power_25xxxx ce se intampla daca am pierdut procesul de contestare a amenzii si nu am predat permisul la politie? (vezi toată discuția)