Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit oug.22-imp.profit 2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

oug.22-imp.profit 2010

Cum interpretam prevederea din OUG.22/2010 referitoare la soc.infiintate in cursul anului precedent,care nu au fost obligate la plata impozitului minim ?
Cum calculeaza o societate infiintata in 2009,in luna iulie ( data de pe Certificatul de inmatriculare de la Reg.Comertului)si care a inceput sa activeze doar in luna noiembrie,obtinand venituri totale la 31.12.2009 (ptr.lunile noiembrie si decembrie ) in suma de 1.000 lei si inregistreaza si pierdere fiscala la finele anului ?
In functie de veniturile realizate,se incadreaza in prima transa si calculeaza : 2200 : 12 luni x 2 luni de activitate sau inmulteste cu cu 6 luni ,data la care a fost infiintata, iar suma rezultata este suma de lata finala ?
Dar daca ar avea venituri cu care s-ar incadra in transa a doua de impozit minim dat incheind tot cu pierdere anul 2009?
Conteaza sau nu conteaza veniturile ci doar fatul ca a incheiat cu pierdere si intra in prima transa ?
Parerea mea este ca nu trebuie sa calculati pro-rata ca la TVA; conteaza cifra de afaceri efectiv realizata pe anul anterior. Rezultatul economic (profit sau pierdere) ar fi contat doar in cazul platilor anticipate, care dupa cum stiti s-au amanat (urasc termenul "devansat") pentru anul 2012.
In concluzie veti plati impozit trimestrial pe profit, dar nu mai putin de 550 lei (cazul Dvs.).

Succes!
1.calculati impozitul pe profit aferent trim I 2010 aplicand 16% asupra (total venituri-total cheltuieli+chelt neded)
2. comparati cu impozitul minim aferent cifrei de afaceri din 2009(indiferent de luna infiintarii , de cate luni are activitate sau daca a avut profit sau pierdere) in care va incadrati din grila (respectiv :0-52000 -imp minim 2200/an , 550/trim )
3. inregistrati si platiti pe cel mai mare ditre ele
Va multumesc tuturor.