avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Firma suspendata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Firma suspendata

Buna ziua,

Stiti cumva daca o firma poate fi suspendata temporar la Reg. Com. in cazul in care are obligatii neplatite la stat?

Daca da, pentru obligatiile neplatite curg penalizari pe durata suspendarii?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cristina Vasile , utilizator 07:53, 21 Aprilie 2010
La ONRC DA!
La Administratia Financiara insa, NU se poate cere regim derogatoriu,iar penalitatile curg in continuare pana la achitarea integrala a datoriilor.
Deci, sa inteleg ca nici macar nu trebuie sa mai cer derogare la AFP iar daca am datorii de 20.000 lei, penalitatile pt aceasta datorie se aduna pe perioada suspendarii si dupa reluarea activitatii, pana la achitarea lor totala, procentul fiind de 0,1%?

Pe perioada suspendarii pot sa mai primesc somatii de plata?

Dca nu beneficiez de derogare ce obligatii declarative am?

Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 20 Aprilie 2010
Cristina Vasile, utilizator
Somatii de plata veti primi in continuare, iar declaratii veti depune ca si pana acum, fara nici o exceptie.
am si eu o problema asemanatoare cu o firma suspendata.
firma o functionat pana in luna ian 2010,incepand cu febr 2010 activ este suspendata.am depus cerere ptr acordarea regimului derogatoriu ,nu am primit inca raspuns.
intrebarea mea este urmatoarea: ptr faptul ca in luna ian 2010 firma a functionat eu tb sa declar si sa platecs impozit minim ptr luna ian?
multumesc
Sa inteleg ca aceste declaratii vor fi 0, pt ca nu o sa se desfasoare activitate.

In cazul somatiilor, daca este suspendata, AFP poate bloca contul?

Alte discuții în legătură

Srl suspendat cu data de 1 mai 2009 cum este cu forfetarul laszlobotar laszlobotar Am o societate a carei activitate a fost suspendata la Camera de Comert cu data de 1.05.2009. La finante mi s-a spus ca se suspenda numai cu incheierea ... (vezi toată discuția)
Impozit forfetar, suspendare si regimul cheltuielilor in aceasta perioada C_CRISTINA C_CRISTINA O firma a carei activitate este suspendata tocmai ptr a nu plati mpozitul forfetar are in proprietate un teren ptr care plateste impozit anual. Practic se ... (vezi toată discuția)
Firma cu datorii vreau s-o inchid. pot? cristinabucuresti cristinabucuresti Buna ziua. Am o firma care are 6000 ron datorie la stat. Impozite samd... As dori s-o pun pe zero cateva luni ca sa-mi pot plati datoria ( si sa nu mai ... (vezi toată discuția)