Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament olograf
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament olograf

ce valoare are un testament holograf?cat de puternic poate fi??dar o donatie?poate ea fi atacata in vreun fel???
Testamentul olograf este valabil in conditiile in care este scris, semnat si datat de mana testatorului.Donatia este ok, insa contractul de donatie ar putea fi atacat, eventual , de mostenitorii rezervatari , pe motivul ca le-a fost incalcata rezerva succesorala. Donatorul poate deci dispune de aceea cota din bunurile sale care nu incalca rezerva celor indreptatiti.
Poate ne dati mai multe detalii despre ce mostenitori are persoana in cauza, ca e posibil sa nu aiba cine ataca nici donatia nici testamentul olograf.
si testamentulsi donatia pot fi supuse reductiunii daca incalca rezerva mostenitorilor rezervatari.